Sondaj

Sunteti de acord cu deschiderea unei noi liste cu locatia(coordonatele) camerelor aparute in noul proiect de monitorizare a platii taxei de drum(rovigneta)

da
218 (92.8%)
nu
14 (6%)
indecis
3 (1.3%)

Numărul total de membrii care au votat: 234

Autor Subiect: Camere fixe verificare rovigneta  (Citit de 142819 ori)

gigelsat

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Camere fixe verificare rovigneta
« Răspuns #30 : Martie 01, 2011, 07:55:51 pm »
Pentru cine nu stie, oricine poate verifica:
a) cand expira ITP aici http://prog.rarom.ro/rarpol/rarpol.asp
b) daca o masina are rca si unde aici: http://cedam.csa-isc.ro/

Codrin Mihalache

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +0/-0
    • Yahoo Instant Messenger - tony_mihalache
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Camere fixe verificare rovigneta
« Răspuns #31 : Martie 11, 2011, 08:02:10 am »
La intrarea pe autostrada A1,chiar sub panoul care te avertizeaza sa cumperi rovinieta exista amplasate camere video. Sunt cumva pentru detectarea rovinietei???

odo89

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Camere fixe verificare rovigneta
« Răspuns #32 : Mai 09, 2011, 06:56:09 pm »
Salut! S-a montat o camera pentru verificare Rovinieta in Dambovita, Gheboieni.

Momentan acestea sunt coordonatele: 44.989307, 25.304773. Mi s-a specificat ca este posibil sa o mai mute la +- cateva 100m. Oricum ea exista, este ft. bine pitita si a generat si o amenda unui localnic.

Ps: As vrea sa stiu daca se poate instalat vre-un icon la aparitia unor coordonate cu spedcams pe ecranul telefonului. Momentan radarele apar cu o bulinuta mica. Folosesc Garmin Mobile XT.

Vlad

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1356
  • Karma: +213/-2
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Camere fixe verificare rovigneta
« Răspuns #33 : Mai 13, 2011, 11:50:11 am »
Multumesc odo89 pentru semnalare.

P.S.: Daca mai treci prin zona te rog sa-i faci si o poza.
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

Doru APOSTOLESCU

  • Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Mesaje postate: 114
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Camere fixe verificare rovigneta
« Răspuns #34 : Mai 27, 2011, 03:54:48 pm »
Posibile locații de camere de verificare a rovinietei:

 1. În județul Dâmbovița, C.N..A.D.N.R. SA a cerut certificat de urbanism pentru aprobarea lucrării "INSTALARII PUNCTELOR FIXE PETRESTI DE CONTROL ROVINIETA din cadrul proiectului " SISTEM INFORMATIC INTEGRAT PENTRU EMITERE,GESTIUNE , MONITORIZARE si CONTROL al ROVINIETEI ", care s-a și aprobat, pe 08-07-2010, pe raza localității Petrești. Lângă Petrești este o conexiune la A1 dintre DN61 și DN72, deci camera/camerele pot fi în special pe DN61 (ăsta trece prin Petrești) dar și pe DN72 (ăsta trece prin localitatea vecină, Greci). Poate confirma cineva că în zonă sunt camere de rovinietă?

2. În județul Ilfov, COMPANIA NATIONALA DE AUTOSTRAZI SI DRUMURI NATIONALE, a cerut certificat de urbanism pentru aprobarea lucrării "AMPLASAREA PUNCTELOR FIXE DE CONTROL IN VEDEREA IMPLEMENTARII SISTEMULUI INFORMATIC DE EMITERE GESTIUNE MONITORIZARE SI CONTROL AL ROVINIETEI INSTALAT PE A2 km. 12+450 ZONA PANOU AFISAJ INFO TRAFIC A2", care s-a aprobat pe 21-07-2010, pe raza comunei Glina, satul Glina. Poate confirma cineva existența camerelor în zona în care se află afișajul de la Km12?
« Ultima Modificare: Mai 27, 2011, 03:56:20 pm de Doru APOSTOLESCU »
Administrator site SpeedCams România (http://speedcams.tehnoplus.net)

Tziganu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
Re: Camere fixe verificare rovigneta
« Răspuns #35 : Iunie 06, 2011, 10:39:32 pm »

2. În județul Ilfov, COMPANIA NATIONALA DE AUTOSTRAZI SI DRUMURI NATIONALE, a cerut certificat de urbanism pentru aprobarea lucrării "AMPLASAREA PUNCTELOR FIXE DE CONTROL IN VEDEREA IMPLEMENTARII SISTEMULUI INFORMATIC DE EMITERE GESTIUNE MONITORIZARE SI CONTROL AL ROVINIETEI INSTALAT PE A2 km. 12+450 ZONA PANOU AFISAJ INFO TRAFIC A2", care s-a aprobat pe 21-07-2010, pe raza comunei Glina, satul Glina. Poate confirma cineva existența camerelor în zona în care se află afișajul de la Km12?


Salut!  Nu pot sa confirm existenta fizica a camerelor pe A2 (sincer nu prea am vazut, sau nu am fost atent!!!) DAR pot sa confirm existenta camerelor de pe A2 km 12 + 450m din amenda pe care am primit-o azi ca pe 20.NOV.2010 nu am avut rovinieta (si nici macar nu am zambit la camere!!!)

DECI EXISTA!!!!  :o
Iar pentru fani amenda este de 250 lei la care se adauga si 115 lei drept despagubiri  ;D . Tare nu?
« Ultima Modificare: Iunie 06, 2011, 10:46:05 pm de Tziganu »

Octav

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Camere fixe verificare rovigneta
« Răspuns #36 : August 08, 2011, 09:07:47 pm »
Buna seara,

 Din cate am observat, pe DN 7, intre Arad si Pecica, la kilometrul 553+700 (in dreptul reprezentantei DAF) a fost montata o camera pentru verificarea rovinietei. Nu sunt 100% sigur ca e pentru roviniete, de aceea atasez cateva poze cu camera.







Daca intr-adevar e camera pentru verificarea rovinietei, e bine sa o adaugam in lista existenta.

Stima.


« Ultima Modificare: August 09, 2011, 11:34:32 am de Vlad »

Vlad

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1356
  • Karma: +213/-2
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Camere fixe verificare rovigneta
« Răspuns #37 : August 09, 2011, 11:38:02 am »
Multumesc Octav pentru semnalare.

Acest tip de camera a mai fost semnalat odata de Soryan aici.
Cred ca este o camera de verificare a rovignetei. Coordonatele GPS le ai? Poti sa faci o estimare folosind Google Erath/Maps/Wikimapia etc?
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

Octav

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Camere fixe verificare rovigneta
« Răspuns #38 : August 09, 2011, 04:59:38 pm »
Coordonatele GPS sunt aproximativ urmatoarele:

lat=46.204276
lon=21.206360

Am semnalat cam tarziu camera, ea este montata de mai demult, numai ca acuma presupun ca m-am pricopsit cu o amenda deoarece am uitat ca mi-a expirat rovinieta si am trecut pe acolo o data.
« Ultima Modificare: August 09, 2011, 05:08:35 pm de Octav »

Serachitopol

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Camere fixe verificare rovigneta
« Răspuns #39 : August 15, 2011, 10:04:57 am »
Salutare!

Am si eu o intrebare. Din ce am observat, camerele sunt orientate astfel incat sa pozeze masina din fata.
La o motocicleta, unde numarul este numai in spate, cum se face verificarea numarului?

frunzi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Camere fixe verificare rovigneta
« Răspuns #40 : August 24, 2011, 12:24:33 pm »
In loc sa va platiti ROVIGNETA cum o faceti oricum in strainatate, unde sunteti constransi sa va purtati civilizat (asta doar de teama amenzilor - cum se intampla si cu rezidentii din tarile respective), noi postam liste cu locatiile unde se afla camerele pentru supraveghere. Rusine !
Haideti sa ne civilizam si noi ODATA!
Asta e unul din motivele pentru care n-avem drumuri bune si nu avem autostrazi.



Laurentiu Neagu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
Re: Camere fixe verificare rovigneta
« Răspuns #41 : August 24, 2011, 02:22:41 pm »
@frunzi  "Asta e unul din motivele pentru care n-avem drumuri bune si nu avem autostrazi."

asta nu e nici un motiv. nu are absolut nici o legatura..  ai tu vreo informatie ca banii din amenzi se duc la constructia de drumuri? sa fim seriosi.. nu mai face pe corectul sau macar fa-o in liniste fara sa te lauzi.

frunzi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Camere fixe verificare rovigneta
« Răspuns #42 : August 25, 2011, 11:11:35 am »
@Laurentiu
Esti un necivilizat in primul rand. Ai vrea totul sa fie gratis in viata. Eventual sa primesti si niste bani de la stat.
Iti doresc sa primesti o amenda pt neplata rovigneta cat mai curand.
Cu amenzi mari si cu strictete ne vom civiliza intr-un final. Fortat ca altfel nu se poate. Asa a fost peste tot.
« Ultima Modificare: August 25, 2011, 11:14:41 am de frunzi »

Octav

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Camere fixe verificare rovigneta
« Răspuns #43 : Septembrie 18, 2011, 09:20:33 pm »
@frunzi: Ar fi corect ceea ce spui daca si la noi ar fi la fel ca in strainatate adica sa avem coruptie apropiata de 0. Dar cand la noi kilometrul de autostrada costa triplu cat la altii si tine si de minim 3 ori mai putin atunci avem o problema. Nu cred ca nimeni de aici ar avea ceva de obiectat daca de banii pe care ii dam pe rovigneta am avea drumuri bune in care sa nu ne rupem masinile. Si tinand cont ca dupa introducerea camerelor suma incasata din roviniete a crescut de cateva ori dar drumurile au ramas in aceeasi stare in care erau si acum 2-3 ani sau chiar mai rau, orice om care stie sa rationalizeze isi cam da seama ca banii pe rovigneta sau se duc pe lucrari facute in batjocura si pe o gramada de bani sau se duc in buzunarele celor de sus. Sa nu mai zic ca daca incerci sa te judeci cu autoritatile pentru drumurile proaste in care iti rupi masina risti sa imbatranesti sau sa o iei razna de la cat umbli prin tribunale.

Asa ca te rog frumos sa mergi sa canti la alta masa ca aici nu ai ascultatori.

Stima.

adi_florin

  • Vizitator
Re: Camere fixe verificare rovigneta
« Răspuns #44 : Septembrie 20, 2011, 11:49:06 am »
 Cum pot introduce aceste coordonate in fisierul speedcam luat de pe acest site? Cum ma pot ele atentiona cand merg in trafic. Foarte buna ideea cu aceste camere, oricum eu cumpar rovignieta, dar e bine de stiut pe unde sunt amplasate .

 

(c) 2006-2011 pdiromania.ro - radare fixe, camere de supraveghere, radare mobile, detectoare radar, staţii radio CB
Lista radarelor fixe din România - Harta radarelor fixe din România - Tipurile radarelor fixe din România