Autor Subiect: Puncte negre - zone cu risc ridicat de accident  (Citit de 6083 ori)

danielul

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 87
  • Karma: +1/-0
    • Yahoo Instant Messenger - macridaniel
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Puncte negre - zone cu risc ridicat de accident
« : Mai 16, 2009, 02:02:45 am »
Bun gasit!

Draga Vlad (admin),
doresc sa iti propun crearea unei noi sectiuni, daca tot s-au suspendat temporar radarele fixe private, destinata notificarii participantilor la trafic asupra zonelor in care s-au inregistrat cele mai grave accidente. Acest lucru ma gandesc ca ar fi foarte util in ceea ce priveste siguranta rutiera.

Din cate stiu, in baza de date a politiei din Romania, exista aproximativ 125 de "puncte negre" pe harta rutiera, zone in care s-au inregistrat cele mai multe accidente grave cu persoane decedate. Ma gandesc ca noi, soferii responsabili, am putea da astfel dovada de initiativa civica si daca autoritatile nu ne ajuta cu o infrastructura mai sigura, macar noi sa reusim sa ne strecuram printre capcanele soselelor...

Las la latitudinea ta daca aceste puncte negre vor fi introduse intr-o baza de date gen POI sau ceva de genul camerelor de supraveghere, adica cu notificare in momentul apropierii de coordonata respectiva insa cu o altfel de avertizare decat cele de la radare fixe/camere de supraveghere.

Propun sa supunem dezbaterii acest articol pentru a avea un feed-back din pareta membrilor forumului.

Multumesc pentru intelegere!

Adrian Man

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 11
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Puncte negre - zone cu risc ridicat de accident
« Răspuns #1 : Mai 17, 2009, 07:15:52 pm »
Ar fi o chestie interesanta.
Mai greu va fi cu semnalizarea ca din cate stiu eu sunetele pentru camerele fixe sunt luate din aplicatie si asta ar insemna probabil modificarea aplicatiei.

Eu votez PRO ideei tale.

Drumuri libere!

danielul

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 87
  • Karma: +1/-0
    • Yahoo Instant Messenger - macridaniel
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Puncte negre - zone cu risc ridicat de accident
« Răspuns #2 : Mai 17, 2009, 11:27:53 pm »
poate macar avertizare vizuala, doar... asta daca nu se poate pune cumva vre-un fisier audio in plus in folderul de pe SDcard, nu ma gandesc la mare modificare a softului... important e, totusi, ca iconita de avertizare vizuala sa fie distincta... poate cineva "va face sapaturi" in acest sens... pe curand!

marius nechifor

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 24
  • Karma: +0/-0
    • Yahoo Instant Messenger - nick_mark_ro
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Puncte negre - zone cu risc ridicat de accident
« Răspuns #3 : Mai 21, 2009, 12:07:14 pm »
se poate si cu un semnal auditiv distinctiv, tre sa instalati un skin , ceva de genul DiMkA. Mai multe detalii aici: http://www.pdiromania.ro/forum/skinuri-teme/igo8-3.2-dimka.html    B)

 

(c) 2006-2011 pdiromania.ro - radare fixe, camere de supraveghere, radare mobile, detectoare radar, staţii radio CB
Lista radarelor fixe din România - Harta radarelor fixe din România - Tipurile radarelor fixe din România