Autor Subiect: Legislatie camere supraveghere  (Citit de 15844 ori)

Vlad

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1356
  • Karma: +213/-2
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Legislatie camere supraveghere
« : Mai 09, 2009, 11:26:23 pm »
In Bucuresti nu exista radare fixe.

Camerele de supraveghere vor fi puse in fisiere intr-un update viitor, dupa ce vor fi culese toate coordonatele.

Camerele de supraveghere nu dau amenzi.
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

Aurelian

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Legislatie camere supraveghere
« Răspuns #1 : Mai 11, 2009, 10:41:00 am »
Nici daca se constata...depasiri neregulamentare? Cred ca de fapt asta e rolul lor: supraveghere trafic.

Vlad

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1356
  • Karma: +213/-2
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Legislatie camere supraveghere
« Răspuns #2 : Mai 11, 2009, 10:48:53 am »
mjustin a scris:
Citat
Nici daca se constata...depasiri neregulamentare? Cred ca de fapt asta e rolul lor: supraveghere trafic.


Singurele camere de supraveghere care sunt certificate pentru a da amenzi sunt cele de pe masinile de politie, de la radarele Python.
Personal, am primit o amenda de oprire interzisa de la acest tip de camera.

La ridicarea masinilor in Bucuresti tot aceleasi camere sunt folosite. Nu iti ridica masina pana nu vine politia cu radarul Python sa faca poza.

NU AM PRIMIT NICIO SEMNALARE SAU PROCES VERBAL DE LA ALT TIP DE CAMERA DE SUPRAVEGHERE.
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

peter

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 20
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Legislatie camere supraveghere
« Răspuns #3 : Mai 11, 2009, 09:17:21 pm »
camerele din bucuresti incepand de acum o luna de zile trimit si amenzi daca te au vazut ca ai depasit pe linia continua ,sau scuarul de la tramvai,mi-a zis un prieten care lucreaza la centrul info din sos oltenitei unde este sediul care urmareste toate camerele

Vlad

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1356
  • Karma: +213/-2
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Legislatie camere supraveghere
« Răspuns #4 : Mai 11, 2009, 10:08:46 pm »
peter_yo a scris:
Citat
camerele din bucuresti incepand de acum o luna de zile trimit si amenzi daca te au vazut ca ai depasit pe linia continua ,sau scuarul de la tramvai,mi-a zis un prieten care lucreaza la centrul info din sos oltenitei unde este sediul care urmareste toate camerele


Poti sa faci rost de o comunicare sau un proces verbal? Pana nu o sa vad asa ceva nu o sa cred :)
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

bogdan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 48
  • Karma: +5/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Legislatie camere supraveghere
« Răspuns #5 : Mai 12, 2009, 10:08:23 am »
Salut

Tind sa fiu de acord cu Vlad.Pana acum in toate articolele din presa precum si din anumite declaratii ale unora din politie reiese doar faptul ca aceste camere nu pot fi folosite decat pentru alertarea echipajelor mobile care sa constate infractiunea.Iata mai jos si extrasele din presa de unde rezulta acestea

http://www.gds.ro/Actualitate/2008-11-13/Miturile+radarului
ADEVĂRAT. Camerele digitale amplasate pe drumuri nu pot fi folosite pentru determinarea vitezei. „Camerele video aparţin administratorului drumului respectiv. Sunt utilizate pentru sistematizarea circulaţiei, pentru fluidizarea traficului, nu pe post de aparate radar“, a declarat subinspector Călmuc.

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/838407/Traficul-din-Bucuresti-intre-Garcea-si-Big-Brother/
Dacă treci pe roşu sau „forţezi galbenul“ şi încurci intersecţia, te vede şi te dă prin staţie la „colegul“ din următoarea intersecţie.

http://alegeriparlamentare2008.ro/articole/detalii-articol/845417/Atentie-soferi-sunteti-filmati-in-96-de-intersectii/
Deocamdată, cei care încalcă regulile sunt traşi pe dreapta şi sancţionaţi de agenţii din teren, ghidaţi de noi. În curând însă, aceste intersecţii vor fi «dotate» nu doar cu radare fixe, ci şi cu «camere de roşu» sau pentru păstrarea centrului liber al intersecţiei”, explică mândru un poliţist de la Rutieră, care lucrează de ani buni la acest proiect

Vlad ! ma insel cu ceva ? daca da ramane sa faci tu corectiile de rigoare.

Vlad

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1356
  • Karma: +213/-2
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Legislatie camere supraveghere
« Răspuns #6 : Mai 12, 2009, 10:19:52 am »
Multumesc pentru colectia de link-uri. Nu mai trebuie adaugat nimic. B)
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

bogdan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 48
  • Karma: +5/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Legislatie camere supraveghere
« Răspuns #7 : Mai 12, 2009, 10:32:55 am »
:) Sper sa fie de folos la toata lumea si sa nu ne trezim cu vreo surpriza de la cei de la rutiera de care sa nu fi stiut dinainte(ne bazam aici pe tine ;) )

Aurelian

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Legislatie camere supraveghere
« Răspuns #8 : Mai 12, 2009, 02:01:01 pm »
Fara dovada/inregistrare, incalcarea legislatiei amendata prin PV poate fi contestata si castigata cu usurinta in instanta.

tud0r

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 15
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Legislatie camere supraveghere
« Răspuns #9 : August 14, 2011, 03:17:18 pm »
am auzit ca au montat camere pe tronsonul Oradea-Arad intre semafoare pentru cei care tre pe rosu pe portiunea unde se lucreaza.A fost stire si pe Pro Tv numa nu mai gasesc stirea. Voi ce stiti ?

 

(c) 2006-2011 pdiromania.ro - radare fixe, camere de supraveghere, radare mobile, detectoare radar, staţii radio CB
Lista radarelor fixe din România - Harta radarelor fixe din România - Tipurile radarelor fixe din România