Autor Subiect: Search POI KML  (Citit de 10507 ori)

timo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Search POI KML
« : Iunie 29, 2009, 04:32:19 pm »
Salut,

Am si eu 2 intrebari (nelamuriri).

1.Avand update-ul pus ok, in calea corecta si dupa ce igo a facut fisierele .kix si .kns am incercat sa dau search la un poi aflat in kml si nu-mi gaseste nimic.Pot vedea poi-urile daca ma uit dupa unul specific, dar daca incerc sa il gasesc prin functia search nu il poate gasi. Este o eroare sau fisierele kml nu sunt indexate in asa fel incat sa se poata folosi impreuna cu functia search?

2.Update-ul din data de 18.06 cuprinde si poi-urile din data de 03.06 ,sau este doar un "simplu" update? In cazul in care un user este nou venit pe site cum poate face rost de baza de date poi completa pt a ajunge in acelasi pas cu utilizatorii mai vechi?

Sper sa nu fi vorbit balarii, daca da, imi cer scuze :P

Vlad

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1356
  • Karma: +213/-2
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Search POI KML
« Răspuns #1 : Iunie 30, 2009, 09:28:34 am »
1. In link-ul de mai jos am atasat un screenshot cu o cautare facuta de mine folosing iGO8 (ultima versiune) + poi-urile din 18.06
http://www.pdiromania.ro/forum/actualizari/reupdate-18.06.2009.html#3794

2. Fisierele din 18.06 contin toate update-urile precedente. Este un update incremental, adica se adauga noutatile peste fisierele vechi.
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

timo

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Search POI KML
« Răspuns #2 : Iunie 30, 2009, 12:26:48 pm »
Eu am versiunea 8.3.2.93112 din Iun 8 2009. O sa incerc sa fac rost de versiunea ta, daca o sa gasesc am sa revin cu un info legat de search pe acea versiune.

Am incercat sa reproduc acelasi ecran din postul dat de tine inainte sa postez, dar pentru a imi arata la fel ca in screenshot a trebuit sa aleg singur poi adica :cautare poi> langa cursor sau adresa > selectare grup poi - hotel >abia acum imi arata hotelurile prin calea implicita hotel (KML) >>Hotel 1/75(in bara de sus) .Daca incerc prin search in loc de cale imi arata Selectare POI. Nu tin sa te contrazic dar poate ai uitat sa faci search atunci (se intampla) sau e un alt skin (am default).

Update: Am incercat si versiunea ta, tot nu merge.Pobabil gresesc ceva..:blink:  

Tot am cautat despre problema cu search poi, iar in alta zona se spune ca acest bug persista de la versiunea 8.3.2.79297.:huh:

George

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Search POI KML
« Răspuns #3 : August 13, 2009, 12:29:57 pm »
Vlad a scris:
Citat
1. In link-ul de mai jos am atasat un screenshot cu o cautare facuta de mine folosing iGO8 (ultima versiune) + poi-urile din 18.06
http://www.pdiromania.ro/forum/actualizari/reupdate-18.06.2009.html#3794

2. Fisierele din 18.06 contin toate update-urile precedente. Este un update incremental, adica se adauga noutatile peste fisierele vechi.




am si io 2 intrebari .
1. POI de la Igo 08 sunt identice ca si numar si locatii cu cele de la igo 06 si Mio ?
2. daca update este incremental, in versiunile mai vechi de la poi aveam in Or. Bicaz Jud Neamt cam 15 - 20 POI-uri care rep magazine locale , banci , primarie ...  etc , acum au disparut toate si au ramas 2 PECO-uri , iar la asocierea petrom.kml cu iconita petrom am aflat cu stupoare ca de fapt gara are iconita petrom si petromul care este la 300m este benzinarie . :O
:blush:

la update-urile mai vechi la POI, erau rep binishor si magazinele , si petromul era PETROM, gara era Gara ... etc
ce s-a intamplat ?

Vlad

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1356
  • Karma: +213/-2
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Search POI KML
« Răspuns #4 : August 13, 2009, 02:20:39 pm »
Fisierele de POI contin aceleasi coordonate pentru toate soft-urile de navigatie.

La ultimul update am reorganizat putin unele categorii. Nu am scos niciun punct de interes.

Pentru orasul Bicaz in baza de date sunt urmatoarele coordonate:

25.94722     46.96466   Cabana Dochia
26.11386     46.96267   Camping
26.09309     46.91055   Benzinarie
25.98898  46.95408   Restaurant Cabana Izvorul Muntelui
25.95009  46.96545   Cabana Dochia
25.98790  46.95480   Cabana Izvorul Muntelui
26.09386  46.90945   Petrom
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

George

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Search POI KML
« Răspuns #5 : August 13, 2009, 03:13:26 pm »
Bicazul avea cel putin 15 poi-uri
Petrom Bicaz este de fapt in padure , locul lui fiind luat de o benzinarie
fisierele KML au erori in unele linii si coloane de aceea nu se incarca.
pt a vedea liniile si col care au erori trebuie incarcate toate in google earth si cele care au erori nu se incarca + da mesaj cu linia si coloana gresita
magazin , bar , chevrolet , kia , sport ... etc sunt gresite ... cam in jur de 20 kml au ceva gresit si nu se incarca in IGO

Vlad

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1356
  • Karma: +213/-2
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Search POI KML
« Răspuns #6 : August 13, 2009, 05:19:24 pm »
Se pare ca a fost o problema la convertirea fisierelor. Incearca acum cu noua arhiva.

Multumesc ptr. semnalarea erorilor.
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

George

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Search POI KML
« Răspuns #7 : August 14, 2009, 09:34:31 am »
da ...acum se incarca toate KML in google earth , in schimb au disparut multe poi ....

in aceiasi zona , Bicaz, au ramas tot 2 ( PECO ), unul tot in padure  ,in tot judetul  NEAMT  nu mai este nici un SPITAL ....

totusi cred ca inca mai este o problema , la poi-uri , pt ca sunt multe lipsa ,cred ca  s-au pierdut pe parcurs , in IGO 2006 si MIO v3.2 erau introduse ....

Vlad

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1356
  • Karma: +213/-2
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Search POI KML
« Răspuns #8 : August 14, 2009, 10:33:08 am »
Terroristu a scris:
Citat
da ...acum se incarca toate KML in google earth , in schimb au disparut multe poi ....

in aceiasi zona , Bicaz, au ramas tot 2 ( PECO ), unul tot in padure  ,in tot judetul  NEAMT  nu mai este nici un SPITAL ....

totusi cred ca inca mai este o problema , la poi-uri , pt ca sunt multe lipsa ,cred ca  s-au pierdut pe parcurs , in IGO 2006 si MIO v3.2 erau introduse ....


Eu cred ca nu adaugi si poi-urile hartii. Incarci doar fisierele kml de pe acest site si atat.

La iGO2006/Miomap3.x poi-urile erau incluse in harta, dar la iGO8/Amigo sunt puse intr-un fisier separat .poi

In prima imagine de mai jos am dat o cautare pentru poi-uri in jurul orasului Bicaz. A gasit 75 de pagini.
Astea sunt doar poi-urile hartii, culese de cei care fac harta (fisierele .poi)


In urmatoarea imagine am dat o cautare dupa spitale in jurul orasului Bicaz. A gasit unul la 26 de km departare.
Astea sunt doar poi-urile de pe acest site (fisierele .kml)
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

George

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Search POI KML
« Răspuns #9 : August 18, 2009, 09:44:52 am »
MDA ... VAD CA LA TINE LE DA DAM PE TOATE IN JURUL BICAZULUI DAR LA MINE APAR TOT PECO-URILE ...
sa inteleg ca pe langa xxx.kml care le iau de pe site ar mai trebui sa mai iau si altceva ? "" Eu cred ca nu adaugi si poi-urile hartii. Incarci doar fisierele kml de pe acest site si atat.""
adik de unde sa incarc si poi-urile , pt ca io pe langa kit Igo 8.3.1.53 am KML-urile de pe site + branding.zip ar mai trebui sa mai fie si altcava ?
daca da .... de unde se obtine acest ceva + locul unde se planteaza in card
multumesc mult .

Vlad

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1356
  • Karma: +213/-2
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Search POI KML
« Răspuns #10 : August 18, 2009, 11:16:19 am »
Pe card in folder-ul iGO8/CONTENT trebuie sa ai urmatoarele foldere :

IMPORTANTE!!!!!!

- MAP - se copiaza hartile (*.fbl)
- POI - se copiaza punctele de interes culese de cei care au facut harta (*.poi)

FACULTATIVE!!!!!!

- SPEEDCAMS - se copiaza fisierul cu radare si camere fixe (speedcams.txt)
- USERDATA/POI - se copiaza punctele de interes de pe acest site (*.kml)
- DEM - se copiaza fisierele de relief (*.dem)
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

George

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Search POI KML
« Răspuns #11 : August 18, 2009, 04:18:32 pm »
am creat folder POI in content, si acolo am pus Romania.poi de vreo 43 kb , insa tot nu vad PDI-urile la care ai  facut screen shot ... e posibil ca fisierul cu POI sa fie prea vechi si sa pot eu sa il updatez ?

am activat si aproape toate kml de pe site , ... ce poate fi gresit ?
harta are 14,9 mb si e luata de pe un site ceh ... cred , volny.cz

e posibil sa fie din cauza hartii ?

Vlad

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1356
  • Karma: +213/-2
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Search POI KML
« Răspuns #12 : August 18, 2009, 04:31:42 pm »
Fisierul de 43k este foarte mic. Ori este foarte vechi ori ai nimerit fisierul poi de la harta Romaniei facuta de TeleAtlas.

Pe site-ul cehesc in josul paginii gasesti un link catre fisierele .poi din 2009 (link)

Penultima linie "POI EEU". In arhiva trebuie sa gasesti un fisier Romania.poi de 475k.
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

Zighie

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Search POI KML
« Răspuns #13 : Mai 17, 2010, 04:59:35 pm »
Salut.

O problema similara am si eu in iGO 8.3 ver. noiembrie 2009. daca caut un POI cu search dupa nume in jurul adresei sau cursorului cele din fisierele kml nu apar in lista cu rezultate

 

(c) 2006-2011 pdiromania.ro - radare fixe, camere de supraveghere, radare mobile, detectoare radar, staţii radio CB
Lista radarelor fixe din România - Harta radarelor fixe din România - Tipurile radarelor fixe din România