Autor Subiect: Propunere micsorare limita de viteza pe DN1  (Citit de 9699 ori)

colombo2003

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Propunere micsorare limita de viteza pe DN1
« : Septembrie 02, 2009, 11:50:42 am »
Este foarte posibil ca in curand, limita de viteza de pe DN1 sa fie redusa...!

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/866085/Limite-de-viteza-mai-mici-pe-DN1/

LE. Scuze, gresisem linkul... Deh, copy/paste... :P

bogdan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 48
  • Karma: +5/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Propunere micsorare limita de viteza pe DN1
« Răspuns #1 : Septembrie 02, 2009, 07:11:48 pm »
Apropo de asta stie cineva daca s-au modificat restrictiile de viteza pe cele doua poduri din zona comerciala Baneasa.Am vazut de curand doua indicatoare cu 50 km/ora la baza celor doua poduri dar cred ca sunt doar pentru variantele pe langa nu pentru tot.Poate cineva confirma?

Asztalos Istvan

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • Karma: +3/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Propunere micsorare limita de viteza pe DN1
« Răspuns #2 : Septembrie 02, 2009, 09:05:15 pm »
Avand in vedere ca sunt din Mures, nu prea umblu la Bucuresti. Am fost mai demult de cateva ori. Ceea ce am remarcat, la Ciolpani, ca si limita (100% sigur, cand vii dinspre Bucuresti si te indrepti catre Ploiesti), indicatorul de limita de viteza, chiar langa numele localitatii este de 50 km/h, nu 70 km/h, cum in alte localitati de pe DN1 pana la Brasov (in afara de Timisu de Sus). Am intrebat si prin statie cb de la tir-isti, ca nu am redus sub 70 km/h la radarul fix, cum sta treaba, iar mi-au zis ca limita este de 70 km/h. Ce-i cu acele ikndicatoare?!

bogdan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 48
  • Karma: +5/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Propunere micsorare limita de viteza pe DN1
« Răspuns #3 : Septembrie 02, 2009, 09:38:27 pm »
Limita in loc pe dn1 este sigur 70 chiar azi se discuta despre modificarea ei.indicatoarele sunt puse astfel cand intri in localitate apare restrictie 70 dar cand iesi nu apare decat sfarsitul celei de 50.sunt asa de mult timp dar nimeni nu le da importanta cred ca le-au pus gresit cand au refacut marcajele dar nu ai de ce sa te ingrijorezi.ramane totusi valabila intrebarea cu restrictiile de la baneasa!

Costin

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Propunere micsorare limita de viteza pe DN1
« Răspuns #4 : Septembrie 03, 2009, 09:35:54 am »
@colombo2003- Alt link ai, ca acesta e incomplet si nu merge dezarhivat. Mai multe detalii. E vorba cumva de propunerile de modificare a codului rutier?. Daca da, revin-o cu detali.

colombo2003

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 12
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Propunere micsorare limita de viteza pe DN1
« Răspuns #5 : Septembrie 04, 2009, 02:22:26 pm »
Multumesc pentru remarca! Ai dreptate, nici nu observasem! Deh, din graba... copy/paste... Am corectat si postul initial.

Articolul este din ziarul Eventimentul zilei, si dupa cum spuneam, Politia, ca urmare a numeroaselor accidente de pe acest sector de drum, vrea sa ceara Ministerului Transportului reducerea limitei de viteza pe DN1, de la 70 la 50 in localitati si de la 100 la 90 in afara lor.
Il gasiti aici: http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/866085/Limite-de-viteza-mai-mici-pe-DN1/

Se stie ca limita, in afara localitatilor, pe drumurile europene este, actualmente, de 100 km/h. Daca se va concretiza cererea de mai sus, ramane de vazut daca aceasta va fi doar o restrictie punctuala (doar pe DN1), sau vor avea de gand sa umble si la Cod si sa modifice aceasta limita, in totalitate.

bogdan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 48
  • Karma: +5/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Propunere micsorare limita de viteza pe DN1
« Răspuns #6 : Septembrie 04, 2009, 10:07:29 pm »
Se  pare ca in aproximativ o luna vom sti daca s-a aprobat sau nu iar dupa cum au spus vor ca impreuna cu modificarea alcolemiei la 0,65 de la 0,8 sa fie modificat codul rutier dar cine stie?

Poate cineva care trece prin zona comerciala BAneasa sa imi spuna daca s-a modificat limita de viteza pe pasarele  sau mai bine Zis care este aceea pt ca am vazut de curand indicatoarele de la baza podurilor care arata 50/h  insa nu stiu daca e vb doar de varianta pe langa pod

Vlad -la cvst-ul de pe pod ce limita e trecuta.ma poti ajuta cumva?

Asztalos Istvan

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • Karma: +3/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Propunere micsorare limita de viteza pe DN1
« Răspuns #7 : Septembrie 05, 2009, 10:15:57 am »
Nu au decat sa reduca la 40 km/h limita in localitati si la 80 in afara localitatilor ca tot nu o sa avem mai putine accidente! NU avem drumuri, autostrazi, nu avem NIMICA, doar de laudat ne laudam! Oricum, orice limitare s-ar pune, tot o sa merg cum ma simt in siguranta (80-100 km/h in localitati, daca am posibilitatea). Pe DN1, daca nu e super aglomerat, chiar poti merge linistit peste 100 km/h in localitati.

IORDACHE

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Propunere micsorare limita de viteza pe DN1
« Răspuns #8 : Octombrie 04, 2009, 11:35:31 pm »
Chiar ca nu este normal regula: "fix 50km/h in localitati, fix 90 in afara, etc".

Cum intr-un oras aglomerat, in ora de varf, nu poti merge cu mai mult de 25-30km/h (desi limita e de 50), la fel de tampita mi se pare si ideea de a merge in orice localitate, sau coclau, cu drum drept si acceptabil de bun, ne-aglomerat cu 50km/h.... Hai sa fim seriosi. Mai degraba, limitele de viteza nu te ajuta la nimic, mai ales cu 90% dintre noi nu le respecta.

Odata ce ai carnet, mi se pare destul de matur sa stii unde poti sa o calci, unde nu... si cat.
La fel si pe autostrada. Daca ai drum drept, liber, pe prima banda poti calca pana la 170-180km/h, dar daca ploua, chiar daca limita este de 130km, esti constinet de riscul pe care ti-l asumi.

 

(c) 2006-2011 pdiromania.ro - radare fixe, camere de supraveghere, radare mobile, detectoare radar, staţii radio CB
Lista radarelor fixe din România - Harta radarelor fixe din România - Tipurile radarelor fixe din România