Autor Subiect: Ultima harta pt Romania  (Citit de 298172 ori)

LuLu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
  • Karma: +2/-1
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Ultima harta pt Romania
« Răspuns #45 : Ianuarie 04, 2010, 09:54:52 am »
palinciprian a scris:
Citat
Da aceasta este. si nu apare orasul Brasov.Apar urmatoarele orase la litera" B":Bucuresti si Braila.


Deci mie ... tastand in rubrica "oras", "BRA".. imi apar 271 de orase!

Verifica la Settings - About - Maps - Romania ... si vezi ce ai acolo

eu am:
Romania 2009.09
Data Source 2009 Top-Map Zrt [091105]

size: 15,966,422 bytes

Daca nu ai asta ... nu ai ultima harta!

Atentie la licenta hartilor!

 Daca ai igo 8.0 harta mentionata de mine nu o sa fie recunoscuta de program si o sa iti recunoasca doar BaseMap-ul (daca ai asa ceva) .. unde probabil ca nu este Brasov! Ca sa fi sigur .. sterge/muta basemap.fbl din directorul content\\\\map ... Daca nu iti mai apare Romania .. inseamna ca programul nu iti recunoaste harta! Subliniez ca problema poate fi cauzata de urmatoarele:

1. incompatibilitate program (iGo 8.0 cu harta pentru iGo 8.3)
2. problema cu licenta hartii (igo8\\\\LICENSE\\\\*.*) incearca sa schimbi licenta/licentele
3. daca ai soft "original" instalat de producatorul dispozitivului ... fa update direct de pe net (a se vedea instructiuni www.naviextras.com)

4. Daca nu e nici una din situatiile de mai sus ... incearca sa iei harta din alta sursa ...

Have fun ... si ... AtEnTiE :  Harta este foarte buna ... si o sa mai apara una probabil prin martie/aprilie 2010 si mai buna (cu limitele de viteza corectate)

Mircea

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Ultima harta pt Romania
« Răspuns #46 : Ianuarie 05, 2010, 06:04:33 pm »
Teddyted a scris:
Citat
Albania8.3TA_2009.09_091026.fbl
Austria8.3TA_2009.09_091026.fbl
Basemap8DataSource_2009.09_090930.fbl
Romania8.3TA_2009.09_091026.fbl


Salut tuturor,

petru inceput as vrea sa salut toti utilizatorii acestui forum.

Am un Mio Moov 200 cu iGO 8.3 instalat, nu am mai updatat de ceva vreme hartile de pe acest aparat dar ... avand nevoie de el pentru o calatorie programata la sfarsitul saptamanii in Franta am nevoie de ultimile update-uri. Am reusit sa dwn ultimile harti si a ramas update-ul pt basemap ... Basemap8DataSource_2009.09_090930.fbl este compatibil cu iGO 8.3 sau doar cu iGO 8.0 ?

Multumesc anticipat !

LuLu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
  • Karma: +2/-1
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Ultima harta pt Romania
« Răspuns #47 : Ianuarie 05, 2010, 08:06:37 pm »
Serpi a scris:
Citat
Teddyted a scris:
Citat
Albania8.3TA_2009.09_091026.fbl
Austria8.3TA_2009.09_091026.fbl
Basemap8DataSource_2009.09_090930.fbl
Romania8.3TA_2009.09_091026.fbl


Salut tuturor,

petru inceput as vrea sa salut toti utilizatorii acestui forum.

Am un Mio Moov 200 cu iGO 8.3 instalat, nu am mai updatat de ceva vreme hartile de pe acest aparat dar ... avand nevoie de el pentru o calatorie programata la sfarsitul saptamanii in Franta am nevoie de ultimile update-uri. Am reusit sa dwn ultimile harti si a ramas update-ul pt basemap ... Basemap8DataSource_2009.09_090930.fbl este compatibil cu iGO 8.3 sau doar cu iGO 8.0 ?

Multumesc anticipat !


Sincer nu stiu .. pentru ca eu nu am mai folosit basemap de foarte multa vreme....
Daca ai hartiile pentru toate tariile prin care treci ... basemap-ul e irelevant ...

Parvu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Ultima harta pt Romania
« Răspuns #48 : Ianuarie 17, 2010, 03:09:44 pm »
Ma poate ajuta cineva cu ultima harta pentru romania?
Ca am dat jos harta o harta de la Top Map, dar nu vede unele orase si nu am gasit alta sursa.
Va multumesc.

Vlad

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1356
  • Karma: +213/-2
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Ultima harta pt Romania
« Răspuns #49 : Ianuarie 18, 2010, 12:38:24 pm »
palinciprian a scris:
Citat
Ma poate ajuta cineva cu ultima harta pentru romania?
Ca am dat jos harta o harta de la Top Map, dar nu vede unele orase si nu am gasit alta sursa.
Va multumesc.


Harta Romaniei de la Topmap are cea mai mare acoperire, insa nu trebuie confundata cu acoperire 100%.

Momentan, acoperirea este de 70% si unele orase mai mici inca nu sunt incluse in harta.

Cel mai bine este sa-ti faci cont la Topmap si sa te uiti pe Map Editor.
Daca orasul cautat de tine este acolo inseamna ca nu ai ultima versiune de harta instalata pe GPS.

http://www.topmap.com/index.php?q=en/terkepszerkeszto
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

LuLu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
  • Karma: +2/-1
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Ultima harta pt Romania
« Răspuns #50 : Ianuarie 18, 2010, 05:27:01 pm »
Citat
Harta Romaniei de la Topmap are cea mai mare acoperire, insa nu trebuie confundata cu acoperire 100%.

Momentan, acoperirea este de 70% si unele orase mai mici inca nu sunt incluse in harta.

Cel mai bine este sa-ti faci cont la Topmap si sa te uiti pe Map Editor.
Daca orasul cautat de tine este acolo inseamna ca nu ai ultima versiune de harta instalata pe GPS.

http://www.topmap.com/index.php?q=en/terkepszerkeszto

hai mah Vlad! pe bune! Exista orase care nu sunt pe harta???imi vine greu sa cred ...
Eu am gasit si sate uitate de lume ... d'alea cu 50-100 locuitori ... in ce priveste orasele ... chiar imi e greu sa cred ca nu sunt incluse in harta ...
DA, pot sa cred ca nu sunt detaliate la nivel de strada si numar ...

@palinciprian ... cauta pe google numele hartii asa cum am scris in comenturile de prin pagina 4 (park) ... pentru ca aia este ultima harta!! Daca insisti un pic o sa gasesti!
Chiar daca as vrea ... nu as putea sa-ti dau link catre harta ... pentru ca "PDIRomania nu incurajaza pirateria", si daca postez vre-un link .. o sa fiu cenzurat... !! Dar o sa gasesti pe alte forumuri linkul .. ca eu spre deosebire de PDI ... chiar incurajez postarea linkurilor peste tot!!! (Traim intr-o Romanie in care vor sa platim si taxa pe shaorma... in curand o sa postam liste cu restaurante/chioscuri/other ce vand shaorma de contrabanda ... fara "timbru" :P )

P.S: Cine stie care e limita de upload pe forumul asta ...??? am de gand sa postez niste poze ici colo .. si au vreo 8MB .. poze ce trebuie deschise cu 7zip ... sa fie toata lumea fericita ... :P

Vlad

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1356
  • Karma: +213/-2
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Ultima harta pt Romania
« Răspuns #51 : Ianuarie 19, 2010, 09:52:29 am »
Nu trebuie neaparat sa faci upload pe forum. Poti sa folosesti un site de "image share" ca imageshack.us si sa pui link-urile pozelor in postul tau.

Dupa cate stiu eu sunt ceva orase de pana in 10.000 de locuitori care nu aveau acoperire in harta Topmap de la jumatatea anului 2009.
Insa existau ca nume si strada principala.

Cat despre link-uri catre soft-uri piratate este usor de inteles de ce nu sunt acceptate pe forum/site.
Nu este foarte greu sa cauti anumite cuvinte in google.

Ultima harta Romania pentru iGO8.3.x/Amigo : RomaniaTM_2009.09_091105
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

LuLu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
  • Karma: +2/-1
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Ultima harta pt Romania
« Răspuns #52 : Ianuarie 19, 2010, 08:37:47 pm »
Vlad a scris:
Citat
Nu trebuie neaparat sa faci upload pe forum. Poti sa folosesti un site de "image share" ca imageshack.us si sa pui link-urile pozelor in postul tau.

Dupa cate stiu eu sunt ceva orase de pana in 10.000 de locuitori care nu aveau acoperire in harta Topmap de la jumatatea anului 2009.
Insa existau ca nume si strada principala.

Cat despre link-uri catre soft-uri piratate este usor de inteles de ce nu sunt acceptate pe forum/site.
Nu este foarte greu sa cauti anumite cuvinte in google.

Ultima harta Romania pentru iGO8.3.x/Amigo : RomaniaTM_2009.09_091105


imageshack.us ... nu e bun .. (***.jpg file is too big)

o sa folosesc un alt site cu gazduire gratuita... sa vad ce gasesc ...

atentie!!!
Am downloadat o poza de undeva de pe net ... e vorba de o imagine ce contine si harta Romaniei!! Recomand downloadarea fisierului ca atare ... si deschiderea pozei cu 7zip*e free, gratis, moca*

Cei care nu inteleg ce au de facut ... sunt rugati sa nu puna prea multe intrebari.. si sa admire imaginea :P !!!!!

@Vlad .. harta asta a aparut mai greu pe google... d'aia nu o prea gasesc oamenii astia
Daca consideri ca aceasta poza contravine regulilor de pe acest forum ... te rog sa stergi linkul ... intre timp eu o sa incerc sa gasesc o solutie sa "ingrop" si mai tare chestiile astea!!


http://uploading.com/files/538b77ea/iGO_maps_of_summer_update.jpg/

NITA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Ultima harta pt Romania
« Răspuns #53 : Ianuarie 19, 2010, 09:24:34 pm »
rusulucian85 wrote:
Citat
Vlad a scris:
 Sunt nou pe aici. Am gasit 4 fisiere cu hartile Romaniei doua de la NTQ unul TA si unul TM ( toate in format FBL), ultima ( de la TM) din 05.11 2009 si are vreo 15,2MO.
Doresc  sa ma ajutati cu procedura ( pas cu pas) de  actualizare a  versiunii  IGO 8.3.2.91972 cu harta Romaniei (am instalata harta din 03.04 2009).

Parvu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Ultima harta pt Romania
« Răspuns #54 : Ianuarie 30, 2010, 06:42:24 pm »
pai cel mai bine ar fi sa folosesti harta de la Top Map.

pasii sunt urmatorii:conectezi GPS-ul la calculator pentru transfer de date, sau scoti cardul de memorie si il conectezi la calc.
 Apoi deschizi fisierul content,apoi maps si aoclo stergi harta Romaniei veche si o copiezi pe cea nou.

cam asta ar fi de facut.

Bafta.

panter1

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Ultima harta pt Romania
« Răspuns #55 : Ianuarie 31, 2010, 07:14:14 am »
Mie nu imi vede toate hartie pe care le pun, cred ca trebuie si fisier building

LuLu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
  • Karma: +2/-1
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Ultima harta pt Romania
« Răspuns #56 : Ianuarie 31, 2010, 11:02:12 am »
panter1 a scris:
Citat
La ce folosesc fisierele din Building din subfolderul Content?? Mie nu imi vede toate hartie pe care le pun, cred ca trebuie si fisier building alaturi de cel 3D aferant tarii pe care vreau sa o introduc



Asa cum le spune si numele ... folosesc pentru "buildings"  ... adica e vorba despre cladirile 3D ... in Romania sunt facute 3D doar cateva cladiri din Bucuresti! (poate s-au mai inmultit !! nush, nu mai sunt la curent) ...

Nu iti vede hartiile din cauza ca nu sunt bune .. **1: fakes, 2: sunt pentru alta versiune de igo, 3: nu ai licente complete pentru ele **

Legat de buildings!  .. nu sunt obligatorii ... deci trebuie sa-ti mearga si fara!

NITA

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Ultima harta pt Romania
« Răspuns #57 : Februarie 01, 2010, 12:08:46 am »
Multumesc mult ca ai fost scurt si concis; putini sunt cei care fac acest lucru. Am reusit sa ma luminez si am instalat toate hartile din oct si nov 2009 si cateva POI pe tari actualizate.De asemenea am instalat iGO8.3.4.117940 din nov 2009. Se misca excelent si sunt multumit ca pot  eu sa preiau date si sa fac modificarile pe care le doresc. Nu vreau sa ma laud sau sa acuz pe cineva insa am reusit sa preiau datele si procedurile necesare si suficiente din site-uri din alte tari.
Acum analizez daca este oportun si necesar sa introduc GJ.6.14.1p full pack; ce am reusit sa vad la o prima analiza a fost ca nu prea selecteaza traseele optime in raport de setarile pe care le introduci-ramane de vazut.

LuLu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
  • Karma: +2/-1
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Ultima harta pt Romania
« Răspuns #58 : Februarie 01, 2010, 04:45:54 pm »
ntgabi a scris:
Citat
Multumesc mult ca ai fost scurt si concis; putini sunt cei care fac acest lucru. Am reusit sa ma luminez si am instalat toate hartile din oct si nov 2009 si cateva POI pe tari actualizate.De asemenea am instalat iGO8.3.4.117940 din nov 2009. Se misca excelent si sunt multumit ca pot  eu sa preiau date si sa fac modificarile pe care le doresc. Nu vreau sa ma laud sau sa acuz pe cineva insa am reusit sa preiau datele si procedurile necesare si suficiente din site-uri din alte tari.
Acum analizez daca este oportun si necesar sa introduc GJ.6.14.1p full pack; ce am reusit sa vad la o prima analiza a fost ca nu prea selecteaza traseele optime in raport de setarile pe care le introduci-ramane de vazut.


pentru skin recomand diMka WertVRV (mie cel putin imi place f mult)... il gasesti aici

Razvan R.

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 50
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Ultima harta pt Romania
« Răspuns #59 : Februarie 12, 2010, 06:02:41 pm »
Ceva info despre ultima harta TopMap a Romaniei ce urmeaza sa apara la sfarsitul lui februarie- inceputul lui martie:

"Latest Romanian map: 5700 km new road incl. recently opened part of A3 motorway, ring roads around Brasov and Timisoara."

Informatie luata de aici
http://twitter.com/topmapnews

 

(c) 2006-2011 pdiromania.ro - radare fixe, camere de supraveghere, radare mobile, detectoare radar, staţii radio CB
Lista radarelor fixe din România - Harta radarelor fixe din România - Tipurile radarelor fixe din România