Autor Subiect: Afisare limita viteza Garmin  (Citit de 3954 ori)

srs848

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
  • Karma: +1/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Afisare limita viteza Garmin
« : Iunie 02, 2010, 11:55:40 am »
Salut,

Am pus un miopocket ,garmin mobile XT si igo8 pe un moov 310.
              Problema e ca la Garmin - cu toate setarile facut de afisare limita viteaza si alerta depasire viteza - nu face nici una nici alta.Se poate face ceva ?Harta este RO.A.D. 2009 v3.02.Limitele acestea nu sunt incluse in harta ,sau trebuie instalate POI-uri si altele?
Alta problema...se pierd setarile,sau marea majoritatea a lor in momentul in care ies dintr'un soft ,ajung in interfata miopocket si intru in celalalt..Cum se pot salva sa nu fiu nevoit sa le config de fiecare data?

Multumesc,
« Ultima Modificare: Iunie 02, 2010, 12:04:15 pm de srs848 »

401RoadWarrior

  • Vizitator
Re: Afisare limita viteza Garmin
« Răspuns #1 : Iunie 03, 2010, 12:45:56 am »
Salut,

Am pus un miopocket ,garmin mobile XT si igo8 pe un moov 310.
              Problema e ca la Garmin - cu toate setarile facut de afisare limita viteaza si alerta depasire viteza - nu face nici una nici alta.Se poate face ceva ?Harta este RO.A.D. 2009 v3.02.Limitele acestea nu sunt incluse in harta ,sau trebuie instalate POI-uri si altele?
Alta problema...se pierd setarile,sau marea majoritatea a lor in momentul in care ies dintr'un soft ,ajung in interfata miopocket si intru in celalalt..Cum se pot salva sa nu fiu nevoit sa le config de fiecare data?

Multumesc,

Eu folosesc Garmin de multa vreme, le vezi pe amandoua pe bordul meu, 350 in dreapta si 265T in stanga:
 

 
Eu am instalat pe unul dintre ele alertele la toate camerele de trecere pe rosu, Red Light Cameras (RLC), cam 130 in Toronto, este un program f simplu dar trebuie respectat un anumit format de scriere a programului, se face in orice Word Processor, Notepad inclusiv, bineanteles ca mai intai trebuie sa stii coordonatele GPS, in plus Garmin te mai lasa sa introduci si toate Speed Cameras, numite si Photo Cameras, deci sunt absolut sigur ca de ce ai tu nevoie se face simplu dupa modelul de RLC care merge EXCELENT, asa ca daca pot sa te ajut cu ceva, cu cea mai mare placere, programul merge EXCELENT, alertare permanenta cand trec pe langa acele intersectii RLC, Garmin te si intreaba de la ce distanta sa inceapa alertarea (sonora si vizuala, partea de sus a ecranului incepe sa clipeasca in rosu), eu am pus 200m, deci totul merge EXCELENT, asa ca astept un raspuns de la tine cu ceva amanunte cat mai la subiect daca se poate.
Numai bine.
Cristi
« Ultima Modificare: Iunie 03, 2010, 02:53:15 am de 401RoadWarrior »

srs848

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
  • Karma: +1/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Afisare limita viteza Garmin
« Răspuns #2 : Iunie 03, 2010, 11:31:33 am »
Salut,

             Legat de camere daca ai avea niste intructiuni de instalare ar fi ok.Problema ceva mai enervanta este ca nu afiseaza nimic pe harta,in nici un coltz limita de viteza,cu atat mai mult daca o depasesc,cum imi face la iGo de exemplu.Softul este Garmin mobile XT version 5.00.20wp,iar in setari sunt bifate toate ce tin de aspectul asta.Am mai citit pe undeva de problema asta ,dar nu m'am lamurit care ar fi buba.

Multumesc mult,

401RoadWarrior

  • Vizitator
Re: Afisare limita viteza Garmin
« Răspuns #3 : Iunie 03, 2010, 01:56:30 pm »
Salut,

             Legat de camere daca ai avea niste intructiuni de instalare ar fi ok.Problema ceva mai enervanta este ca nu afiseaza nimic pe harta,in nici un coltz limita de viteza,cu atat mai mult daca o depasesc,cum imi face la iGo de exemplu.Softul este Garmin mobile XT version 5.00.20wp,iar in setari sunt bifate toate ce tin de aspectul asta.Am mai citit pe undeva de problema asta ,dar nu m'am lamurit care ar fi buba.

Multumesc mult,

Va trebui sa astepti pana ce eu vin de la servici (acum e 7:00am la mine si in scurt timp plec la munca) ca sa iti dau TOATE amanuntele respective, nu vreau sa o fac pe fuga si sa scriu ceva aiurea, iti voi da EXACT un ex pt o camera de trecut pe rosu cu coordonatele GPS de aici, tu vei inlocui acele coordonate cu coordonatele de la tine, in rest totul va ramane neschimbat, totul va fi ca un TEST pt tine, apoi iti voi scrie ce sa faci in Garmin ca sa iti iasa totul cum trebuie, inca o data, totul merge EXCELENT la Garminul meu (cel 350 este cu alertarea la camerele pt trecerea pe rosu) si nu vad de ce, daca tu vei face exact ce iti voi spune eu, nu va merge la tine la fel ca la mine, Garmin e Garmin, acel programel este standard pt Garmin, ca esti la Polul Nord sau pe o plaja la Mamaia  ;D  nici o diferenta!
 
Uite aici un ex de alertare la acele camere pe rosu, doua RLC in acest video, incearca sa te uiti la Garminul din dreapta de pe bord, partea de sus clipeste in rosu, plus sa asculti acele beep-uri sonore, 200 m inainte si dupa acea intersectie.
 

 
Deci maine dimineata (la tine) vei primi raspunsul meu detaliat.
 
Cristi

401RoadWarrior

  • Vizitator
Re: Afisare limita viteza Garmin
« Răspuns #4 : Iunie 04, 2010, 02:43:55 am »
 :) Deci:
 
1: Pe computerul tau trebuie sa iti instalezi acel POI Loader, e GRATUIT de pe pagina Garmin:
 
http://www8.garmin.com/products/poiloader/
 
2: Faci cu Notepad un mic programel care arata cam asa:
 
-79.21894,43.74323,"RLC1"
 
Astea sunt coordonatele de la mine de la o RLC, RLC1, in total am cam 130, intre ghilimele tu vei scrie indicativul chestiei tale, ce este intre ghilimele vei vedea tu pe Garmin (partea de sus) cand te apropii de zona respectiva, bineanteles ca tu va trebui sa pui coordonatele din locul dorit de tine, deci fii atent la ordinea acelor coordonate, orice greseala in acel format Garmin si POI Loader iti va respinge incarcarea respectiva, ok?
 
3: Apoi conectezi Garminul tau la computer prin USB cable-ul cu care a venit Garminul tau, asteapta pana ce iti apare o poza de computer pe Garminul tau
 
4: Faci click pe acel POI Loader pe care l-ai salvat deja si il ai in Desktop cu icon-ul lui propriu
 
5: Alegi Garmin Device si Next, imediat in 2 sec iti va fi afisata Unit ID, click Next
 
6: Install new custom POI's onto your device, click Next
 
7: Browse, acolo unde ai tu acel mic programel scris in Notepad de la pct 2, dupa aia te intreaba, Meters/KPH sau Feet/MPH, tu vei alege ce e in Europa, metri si Km/h, dupa aia alege Manual si nu Express si click Next
 
8: Alege (bifeaza): this file contains proximity alert points si apoi: Alert when speed is greater then the Alert Speed sau Alert whenever you get closer to a point, si apoi scrii distanta de alertare, 200 m in cazul meu, si Next
 
9: In final, daca faci totul cum trebuie, vei primi un mesaj ca la mine: Congratulations! You have successfully installed 130 Points of Interest on your device.
 
10: Apoi deconetctezi Garminul, vei vedea ca va apare o rubrica noua in meniul principal, in cel de Favorites, Points of Interests, si acolo iti vei gasi "chestia" ta, dupa aia nu iti ramane decat sa iesi la drum cu masina, sa treci prin locul respectiv, casa ta ca ex, cu coordonatele corecte, si sa vezi daca Garminul te alerteaza vizual si sonor, la mine totul merge EXCELENT, totul e sa introduci coordonatele GPS cele corecte, sa scrii cum trebuie acel mic programel, sa respecti formatul respectiv, apoi sa lucrezi cum trebuie cu acel POI Loader, si cam atat!
 
Cum se zice pe aici, 'No Rocket Science' sa faci totul cum trebuie, ceva rabdare pt inceput, poate ca nu vei reusi totul de la inceput, nu te lasa batut, scrie aici cum a mers, poate ceva probleme pe drum, si o vom rezolva impreuna, daca merge la mine TREBUIE sa mearga si la tine, 101%, ok?
 
Astept vesti noi.
 
Cristi
 
PS Iar pt toate noutatile legate de Garminul tau, trebuie sa ai instalat pe computerul tau:
 
http://www8.garmin.com/products/webupdater/howtoinstall.jsp
 
Asta nu are nici-o legatura cu POI Loader, WebUpdater-ul e doar pt D/L ultimul softaware pt Garminul tau.
 
Mult Succes!
 
« Ultima Modificare: Iunie 04, 2010, 02:48:20 am de 401RoadWarrior »

srs848

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
  • Karma: +1/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Afisare limita viteza Garmin
« Răspuns #5 : Iunie 04, 2010, 08:39:01 am »
Merci mult,

dar merge si pe mio moov ,ca eu asta am  :)...si e unlocoked cu miopocket.

 

(c) 2006-2011 pdiromania.ro - radare fixe, camere de supraveghere, radare mobile, detectoare radar, staţii radio CB
Lista radarelor fixe din România - Harta radarelor fixe din România - Tipurile radarelor fixe din România