Autor Subiect: Judeţul Braşov  (Citit de 10186 ori)

George

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Judeţul Braşov
« : Martie 11, 2009, 12:43:52 pm »
Un nou proiect cu radare fixe a inceput luna aceasta in Brasov.

Gasesti atasat lista cu locatiile unde vor fi (au fost) amplasate.

George


Vlad

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1356
  • Karma: +213/-2
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Judeţul Braşov
« Răspuns #1 : Martie 11, 2009, 01:52:40 pm »
Multumim pentru semnalare.

In documentul scanat am numarat 4 locatii cu 7 radare fixe. Am adaugat si link-urile din presa.

http://brasov.time4news.ro/ultima-ora/atentie-radarele-fixe-din-municipiu-devin-operationale/
http://www.bzb.ro/index.php?page_name=stire_detalii&id_stire=46215
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

Doru APOSTOLESCU

  • Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Mesaje postate: 114
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Judeţul Braşov
« Răspuns #2 : Martie 12, 2009, 06:46:56 pm »
Iată ce am primit cu privire la lista de camere de mai sus:

Citat
Lista camerelor a fost primita la noi la firma de acum o saptamina chiar de la firma care instaleaza aceste camere (pt ca si noi lucram in domeniul electric).

Camerele nu sint de tip GATSO, eu le-am vazut doar pe cele care s-au instalat la intersectia de linga IATSA (in lista trimisa) pt ca am avut drum spre Azuga. Din viteza masinii nu am avut timp sa ma uit atent, dar par sa fie de acelasi tip ca si cele care sint plasate (de multa vreme) la 100m mai incolo, spre podul Dirste (vorbim de portiunea iesire Brasov si intrare in Sacele).

Camerele din intersectia de mai sus sint fixate pe barele de sustinere a semafoarelor, sint destul de mici si au un led rosu, iar detectorul reactioneaza la ele.

O sa incerc sa merg miine sa fac o poza la camerele care s-au montat pe bulevardul Saturn si revin apoi cu un e-mail.
Administrator site SpeedCams România (http://speedcams.tehnoplus.net)

Tudose Rares

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Judeţul Braşov
« Răspuns #3 : Martie 14, 2009, 07:47:56 pm »
Nu sunt convins ca am nimerit topicul dar poate confirma cineva urmatoarele:
Dupa cum stii in saptamanile urmatoare se vor amplasa radare fixe in Brasov,am reusit sa descoperim cateva(mai sunt 2 sau 3 de descoperit,nu stiu exact)
1.Centrul Comercial Schneid (iesirea spre sibiu, spre Metro 1) pe partea stanga.
2.Intre pasajul CFR Fundatura harmanului si podul de la DN11(podul RAT) pe soseaua Harmanului-ambele sensuri de deplasare.
3.Bulevardul Saturn intre intersectia cu str Zizinului si Scoala nr 10-ambele sensuri de deplasare.
4.De la podul Dirste spre Calea Bucuresti intersectie cu Str Lanurilor pe DN1-ambele sensuri de deplasare.
Mai sunt cateva dar nu stim locatia exacta,in viitor.

multumesc anticipat,
Rares

Mihai Dobrescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Judeţul Braşov
« Răspuns #4 : Martie 16, 2009, 12:13:24 pm »
Se vor adauga in lista de radare fixe ?

Vlad

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1356
  • Karma: +213/-2
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Judeţul Braşov
« Răspuns #5 : Martie 16, 2009, 12:51:17 pm »
dmikel a scris:
Citat
Se vor adauga in lista de radare fixe ?


Daca se vor instala camere de supraveghere, o sa fie adaugate in lista de camere si nu in cea de radare fixe.
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

Mihai Dobrescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Judeţul Braşov
« Răspuns #6 : Martie 17, 2009, 12:20:09 pm »
Deci pana la urma nu sunt radare fixe (cum era titlul topicului), ci numai camere de supraveghere !!
Foarte bine asa !

cristi

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Judeţul Braşov
« Răspuns #7 : Martie 17, 2009, 04:10:07 pm »
dmikel a scris:
Citat
Deci pana la urma nu sunt radare fixe (cum era titlul topicului), ci numai camere de supraveghere !!
Foarte bine asa !


Ma indoiesc ca acestia ar fi stalpi de camere de supraveghere :




Pe Saturn si Harmanului nu am apucat sa le fotografiez pe cele din pentru sensul opus. Pe Saturn banuiesc ca se afla intre Orizont si Gemenii, iar pe DN11/Harmanului in apropiere, dar erau TIR-uri parcate pe partea dreapta.


Intradevar, s-au amplasat si pe semafoarele intersectiei din Noua niste "chestii" asemanatoare (dar nicidecum identice - ca aspect, ca functie nu cunosc), cu cele de contorizat traficul de pe semaforul de la Darste. Cele noi instalate sunt ceva mai mari, mai rotunde.

Vlad

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1356
  • Karma: +213/-2
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Judeţul Braşov
« Răspuns #8 : Martie 17, 2009, 05:47:34 pm »
toxicristi, iti multumesc pentru poze si clarificari.

Pe stalpii din imaginile de mai sus se instaleaza deobicei radare fixe tip CODEC C01.

Pe aceasta cale, rog pe cei care locuiesc in zona sa culeaga coordonatele si sa mai faca poze sa putem vedea stadiul lucrarilor.
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

Mihai Dobrescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Judeţul Braşov
« Răspuns #9 : Aprilie 07, 2009, 10:27:09 am »
Am inteles ca s-au si primit amenzi deja, ca urmare a radarului de la pct. 1 din lista. Am o prietena care face naveta in Codlea si trece zilnic pe acolo.
O sa fac eu poze sapt viitoare.

Ionescu Mihai

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Judeţul Braşov
« Răspuns #10 : Aprilie 11, 2009, 12:20:48 am »
dmikel a scris:
Citat
Am inteles ca s-au si primit amenzi deja, ca urmare a radarului de la pct. 1 din lista. Am o prietena care face naveta in Codlea si trece zilnic pe acolo.
O sa fac eu poze sapt viitoare.


Eu am fost in seara asta (10.04.09) pe acolo si nu am vazut decat un stalp care nu e in curte la Schneid ci e mai inspre oras cu vreo 50 m. Sa fie 2 in aceeasi zona nu cred. E posibil ca prietena sa fi prins vreun radar mobil? Ca mai stateau baietii in zona.

In schimb cele 2 de pe Saturn, cele 2 din zona Iatsa si cel de la Triaj FUNCTIONEAZA.

dondb

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Judeţul Braşov
« Răspuns #11 : Aprilie 11, 2009, 11:28:15 pm »
In dupa-amiaza asta ( 11.04 ) m-am plimbat prin oras ca sa ma lamuresc cu camerele CODEC din Brasov.

Ca si unchiu, nu pot confirma decat 5 functionale ( K maxim ) :
- doua pe Calea Bucuresti la  IATSA  (sens Bv langa Suzuki si sens Buc dupa FIAT AutoBrescia),
- doua pe Saturn ( la sc. 100 intre Complexu Mare si Ardealu, si dupa statia RAT intre Complexu M si Gemenii)
- una pe Harmanului ( intre Martax si Triaj, langa pepiniera).

Nu am descoperit a doua pe Harmanului, nici vizual (m-am invartit de 5 ori in zona), nici cu Beltronics, in plus am intrebat multi taximetristi din zona; de asemenea nici pe cea de pe langa Schneid ( intrare Bv dinspre Sibiu ) nu am gasit-o.

Poate ne ajuta toxicristi cu poze recente.

neamtu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Judeţul Braşov
« Răspuns #12 : Aprilie 16, 2009, 11:37:10 am »
va salut...... exista stalpul montat la complex schneid...... exact langa intrare

Ionescu Mihai

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Judeţul Braşov
« Răspuns #13 : Aprilie 16, 2009, 01:20:43 pm »
corect, in afara curtii, lipit de gard si cu matele atarnand din el

dondb

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Judeţul Braşov
« Răspuns #14 : Aprilie 17, 2009, 08:16:42 pm »
Intr-adevar, m-am lamurit dupa aceea si am postat in topicul cu radare fixe noi :

In 12.04 par in Brasov doar 5 functionale ( K maxim ) :

- doua pe Calea Bucuresti la IATSA (sens Bv langa Suzuki si sens Buc dupa FIAT AutoBrescia),
- doua pe Saturn ( la sc. 100 intre Complexu Mare si Ardealu, si dupa statia RAT intre Complexu M si Gemenii), si
- una pe Harmanului ( intre Martax si Triaj, langa pepiniera).

E de negasit a doua pe Harmanului; langa Schneid e doar un stalp, fara cutia din imagine specifica CODEC  .

---------
Eu trec doar o data pe luna prin Brasov si nu am putut urmari evolutia lucrarilor; stiti cumva daca si la celelalte functionale acum a stat o perioada stalpul asa ca cel de la Schneid, cu cablurile atarnate ? Adica in viitorul apropiat se da in trafic si la Schneid ?

 

(c) 2006-2011 pdiromania.ro - radare fixe, camere de supraveghere, radare mobile, detectoare radar, staţii radio CB
Lista radarelor fixe din România - Harta radarelor fixe din România - Tipurile radarelor fixe din România