Autor Subiect: TRAFFIPAX SPEEDOPHOT - radar mobil in Romania  (Citit de 10221 ori)

Vlad

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1356
  • Karma: +213/-2
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
TRAFFIPAX SPEEDOPHOT - radar mobil in Romania
« : Mai 12, 2009, 09:58:58 pm »
Citat
- In 31.03.1995 a fost aprobat modelul celebru TRAFFIPAX-SPEEDOPHOT-M, spaima detectoarelor slabe, noi pe forum am identificat 5 astfel de radare in toata Romania, aprobarea de model a EXPIRAT la 31.03.2005, in concluzie nu mai pot fi achizionate in perioada imediat urmatoare astfel de modele;

- In 27.07.2001 a fost aprobat modelul "Aparat pentru Controlul Vitezei de Circulatie a Autovehiculelor tip Radar Autovision Compact PYTHON II", acestea fiind radarele obisnuite de pe masinile de politie, dar ATENTIE, APROBAREA DE MODEL A EXPIRAT in 27.07.2006, in concluzie nu mai pot fi achizionate in perioada imediat urmatoare astfel de modele;

In concluzie, daca un anumit model de radar are Aprobarea de Model expirata, el nu mai poate fi comercializat in Romania, dar cele aflate deja in functionare pot fi folosite cu conditia sa se prezinte la VP (Verificarea Periodica) de fiecare data cand se implineste termenul.

Sursa : Softpedia

Mai jos am atasat poze mai "romanesti" cu radarul TRAFFIPAX-SPEEDOPHOT-M.





Sursa : Softpedia
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

danielul

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 87
  • Karma: +1/-0
    • Yahoo Instant Messenger - macridaniel
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: TRAFFIPAX SPEEDOPHOT - radar mobil in Romania
« Răspuns #1 : Iulie 19, 2009, 08:30:27 pm »
Bun gasit!

Pentru utilitatea si prevenirea neplacerilor in calatoria cu masina prin tara, revin astazi cu cateva informatii utile, sper, comunitatii acestui forum.

Am surprins zilele trecute cel de-al doilea Logan al IPJ Buzau dotat cu radar de tipul TRAFFIPAX SpeedoPhot. Acesta are numarul de inmatriculare BZ-06-YDY, apropiat ca succesiune de precedentul surprins in fotografii de catre colegii de forum (BZ-06-YDW). Nu pot sa nu remarc lipsa de imaginatie! Nu puteau sa aiba si ei mai multe diferente de caractere intre cele doua numere de inmatriculare? :)

Cu aceasta ocazie mi s-a clarificat si una dintre enigmele reprezentate de amplasarea antenei radarului in spatele numarului de inmatriculare. Dupa cate cunosteam, placutele de inmatriculare omologate sunt din aluminiu, iar d.p.d.v. tehnic masurarea vitezei in aceste conditii ar fi fost imposibila deoarece tabla din aluminiu ecraneaza undele radio. In pozele facute am observat, insa, ca placuta de inmatriculare din fata este confectionata de baietii de la IPJ-BZ din material plastic si inscriptionat cu autocolante. Altfel nici nu puteau masura viteza participantilor la trafic. Acelasi lucru se observa si la caracterele numarului BZ-06-YDW.

Acestea fiind spuse si aratate nu imi ramane altceva decat sa va urez numai drumuri bune si lipsite de evenimente, de nici un fel!







P.S.: Nu ar merita, macar ca amuzament (pentru ca dupa cum se stie "chior la chior nu-i scoate ochii"), sesizarea celor de la politia rutiera asupra faptului ca exista doua autoturisme Logan (BZ-06-YDW si BZ-06-YDY) care circula pe drumurile publice cu placute de inamtriculare neomologate si neconforme cu standardele impuse de IGP? :P
« Ultima Modificare: Iulie 01, 2011, 07:28:55 pm de danielul »

Easy Rider

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: TRAFFIPAX SPEEDOPHOT - radar mobil in Romania
« Răspuns #2 : Iulie 25, 2009, 02:03:31 pm »
Am mai scris in alt topic, poate v-a scapat. Aceste radare SpeedoPhot nu inregistreaza pe caseta ci pe un film foto, daca cumva militianul a pus film in aparat, ceea ce nu cred ca se intimpla tot timpul. Asta inseamna ca in instanta, daca nu au pus film in aparatul foto, nu au nicio dovada de incalcare a vitezei.
Eu as contesta toate PV-le facute de un astfel de radar.

danielul

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 87
  • Karma: +1/-0
    • Yahoo Instant Messenger - macridaniel
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: TRAFFIPAX SPEEDOPHOT - radar mobil in Romania
« Răspuns #3 : Mai 27, 2010, 12:25:17 pm »
Am mai scris in alt topic, poate v-a scapat. Aceste radare SpeedoPhot nu inregistreaza pe caseta ci pe un film foto, daca cumva militianul a pus film in aparat, ceea ce nu cred ca se intimpla tot timpul. Asta inseamna ca in instanta, daca nu au pus film in aparatul foto, nu au nicio dovada de incalcare a vitezei.
Eu as contesta toate PV-le facute de un astfel de radar.

Scuze pentru acest later-later-later reply! Pot impartasi din propria experienta ca Easy Rider are 90% dreptate! Am fost "pescuit" mai demult de radarul din imaginile de mai sus si evident ca caschetarii au facut muuulte greseli. Am contestat si am castigat procesul in instanta din prima infatisare. Ceea ce mi s-a parut foarte interesant e ca insasi Brigada de Politie Rutiera Buzau a sugerat instantei sa imi anuleze PV-ul si sa imi dea castig de cauza (anularea amenzii si a punctelor de penalizare) pentru ca "imaginea din plansa foto era greu de descifrat". De aici ce putem concluziona? 1) aveau film in aparatul foto, radarul a declansat dar operatorul radar nu stia sa regleze obiectivul pentru a realiza o fotografie pe o lumina mai slaba (amurg), sau 2) chiar nu aveau film in ap. foto. Oricum, de data aceasta aparatul radar era in afara localitatii iar eu am fost oprit dupa 3 Km in localitatea imediat urmatoare. Deci o alta greseala imensa a fost ca datele au fost transmise prin statie, ceea ce e impotriva legii.

Drumuri bune!

 

(c) 2006-2011 pdiromania.ro - radare fixe, camere de supraveghere, radare mobile, detectoare radar, staţii radio CB
Lista radarelor fixe din România - Harta radarelor fixe din România - Tipurile radarelor fixe din România