Autor Subiect: Statiile CB - ajuta impotriva radarelor mobile?  (Citit de 25900 ori)

stanislav dominick

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Statiile CB - ajuta impotriva radarelor mobile?
« Răspuns #15 : Februarie 24, 2010, 01:49:13 pm »
Functia PA permite sa iti folosesti statia radio ca una de amplificare?
In caz afirmativ, nu trebuie sa ii montezi un difuzor afara?
Multumesc!

stanislav dominick

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Statiile CB - ajuta impotriva radarelor mobile?
« Răspuns #16 : Martie 11, 2010, 09:56:25 am »
Nu mai citeste nimeni subiectul asta?
Oscilez intre a-mi cumpara o statie radio normala (Albrecht 6890) si una cu functie PA (Intek 490, sau 495)...
O statie cu functia PA ma tenteaza pentru ca as putea sa o folosesc ca statie de amplificare, dar numai daca nu mi-ar mai trebui un amplificator...
In caz contrar o sa imi iau o statie separata... :(

401RoadWarrior

  • Vizitator
Re: Statiile CB - ajuta impotriva radarelor mobile?
« Răspuns #17 : Martie 12, 2010, 03:54:33 am »
Nu mai citeste nimeni subiectul asta?
Oscilez intre a-mi cumpara o statie radio normala (Albrecht 6890) si una cu functie PA (Intek 490, sau 495)...
O statie cu functia PA ma tenteaza pentru ca as putea sa o folosesc ca statie de amplificare, dar numai daca nu mi-ar mai trebui un amplificator...
In caz contrar o sa imi iau o statie separata... :(

Sper ca nu te superi daca e citit si peste Ocean...  :)

Deci te intereseaza un CB Radio cu PA, PA=Public Announcement sau cum e poreclit pe aici 'bull horn', e bine sa ai un CB cu PA daca vrei sa... vorbesti cu gagicile in mini care trec pe rosu in fata ta !!!  :D :D :D

Nu e suficient sa ai CB-ul cu PA, trebuie sa ai si un difuzor instalat undeva langa radiator sau ceva asemanator, e la fel ca claxonul masinii !

E f bine sa ai un CB in masina, dar trebuie sa ai si o antena f puternica care sa stea pe masina ta, eu folosesc asa ceva de cam 5 ani, nu vin cu date aici pt ca aparatele mele sunt pt piata nord-americana, ce pot sa iti spun e ca un detector de radar f bun plus un CB cu o antena f buna = o combinatie REDUTABILA!

Nu ai nevoie de nici un amplificator pt acel PA, doar un difuzor instalat undeva langa radiator si apoi conectat la CB-ul din interiorul masinii tale, asta-i tot!

Pe aici la mine totul se anunta pe ch 19, asta e trucker's channel, un politist are codul de 'smokey bear' ca in serialul american din anii '70, Smokey and the Bandit, aici ai un anunt pe CB de un smokey bear undeva in Texas cand am fost in vacanta anul trecut:



Mult noroc!
Chris  :)
« Ultima Modificare: Martie 13, 2010, 12:03:44 pm de Vlad »

stanislav dominick

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 32
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re: Statiile CB - ajuta impotriva radarelor mobile?
« Răspuns #18 : Martie 12, 2010, 10:15:00 am »
Multumesc mult!
Asta era problema mea.... daca statia radio are suficienta putere sa "duca" difuzorul extern...
Caz in care ma voi opri la un Intek...
Tot asa am aflat ca o antena de 2 metri, este cu mult mai buna decat una de 1,50-1,60... iar daca vrei putere mare de emisie, fara sa incalci vreo regula din unele state (Austria de exemplu...) poti atasa un amplificator...

401RoadWarrior

  • Vizitator
Re: Statiile CB - ajuta impotriva radarelor mobile?
« Răspuns #19 : Martie 12, 2010, 03:27:22 pm »
Cu multa placere!

Uite aici un ex de CB Radio construit cu acest PA:

http://www.durhamradio.com/cobra-cob19dxiv-cb-whitby-ontario-canada.html

Deci atata timp cat el vine din fabrica cu acest PA, atunci pe tine nu te intereseaza daca are destula putere sau nu, el e facut pt acest PA, vezi ca zice acolo ca "PA horn (not supplied)", deci TU va trebui sa cumperi SEPARAT acel difuzor, dar sa vezi inainte ce difuzor merge cu CB-ul respectiv, ca nu toate merg, ca sa nu il cumperi, de difuzor vorbesc, si apoi sa vezi ca nu merge deloc, vezi si conexiunile sa fie cele bune, etc.!

Asta e combinatia mea pe care eu o folosesc de peste 4 ani:

http://www.midlandradio.com/CB-Radio.WYQ/75-822


http://www.durhamradio.com/wilson-w5000mag-magnetic-mount-cb-antenna-ontario-canada.html

Doar sunt curios, de ce vrei un CB cu PA, adica cu acel 'bull horn'? vrei sa stai in masina ta si sa vorbesti cu cei de afara, ca politistii?

Cristi

401RoadWarrior

  • Vizitator
Re: Statiile CB - ajuta impotriva radarelor mobile?
« Răspuns #20 : Martie 12, 2010, 05:13:41 pm »
Breaker 19, Callin' in all trucks !  :)
[/youtube]


 :) ;)
« Ultima Modificare: Martie 13, 2010, 12:03:57 pm de Vlad »

401RoadWarrior

  • Vizitator
Re: Statiile CB - ajuta impotriva radarelor mobile?
« Răspuns #21 : Martie 12, 2010, 10:39:20 pm »
YouTube VIDEO: Instalare CB Radio cu PA:



si cum ar merge in viata de toate zilele:



... pt cei interesati in asa ceva ! :)
« Ultima Modificare: Martie 13, 2010, 12:04:19 pm de Vlad »

401RoadWarrior

  • Vizitator
Re: Statiile CB - ajuta impotriva radarelor mobile?
« Răspuns #22 : Mai 07, 2010, 03:59:47 am »
Statia CB Radio pe care eu o folosesc de vreo 4 ani:
 

 
In Romania si Europa vad ca e numita ALAN 42 MULTI, peste Ocean e simplu Midland 75-822:
 
http://www.midlandradio.com/CB-Radio.WYQ/75-822
 
F usor de instalat in masina, e f mica ca spatiu in masina, merge EXCELENT, dar bineanteles e nevoie si de o antena competitiva, eu folosesc Wilson 5000.
 
 
 
 

401RoadWarrior

  • Vizitator
Re: Statiile CB - ajuta impotriva radarelor mobile?
« Răspuns #23 : Mai 24, 2010, 08:12:11 pm »

 
La sfarsitul videoului se vede clar ce folositor e sa ai asa ceva in/pe masina!

 

(c) 2006-2011 pdiromania.ro - radare fixe, camere de supraveghere, radare mobile, detectoare radar, staţii radio CB
Lista radarelor fixe din România - Harta radarelor fixe din România - Tipurile radarelor fixe din România