Autor Subiect: problema cu icoanele poi-urilor  (Citit de 6751 ori)

Zite747

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
problema cu icoanele poi-urilor
« : Aprilie 13, 2009, 12:17:56 pm »
Salut! Am downloadat si eu ieri ultimele poi-uri de pe site si le-am pus exact unde trebuie ( content/userdata/poi --- fapt care mi se pare un pic ciudat pt ca inainte puneam poi-urile direct in folderul "poi" care se afla direct in folderul content ). Ideea e ca programul meu ( IGO8 v8.3.2.71348 ) vede poi-urile daaaar toate icoanele standard ale lor sunt doar o singura icoana, aceea a unui glob pamantesc. Deci toate icoanele au aceeasi icoana! Stie careva care e spilu aici? :D si faza trista e ca am incercat p mai multe versiuni d igo8 8.0.x si 8.3.x si la fel mi-a facut :(...

dorin

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 142
  • Karma: +3/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email

Zite747

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:problema cu icoanele poi-urilor
« Răspuns #2 : Aprilie 13, 2009, 04:01:36 pm »
am incercat solutia mentionata in post-ul anterior si anume stergerea fisierului "kmploi" sau cva de genu' dar acuma problema e ca nu-mi mai arata deloc nici o icoana @-) wow :D.... so... problema persista :(.........

PS : nici iconitele branduite nu merg... off :(

dorin

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 142
  • Karma: +3/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:problema cu icoanele poi-urilor
« Răspuns #3 : Aprilie 13, 2009, 05:39:52 pm »
Pai atasaza-le iconite !

Zite747

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:problema cu icoanele poi-urilor
« Răspuns #4 : Aprilie 13, 2009, 06:05:46 pm »
nu.. deci pur si simplu intru acolo unde se schimba iconitele pt poi-uri si nu exista absolut nici o icoana cu toate ca am branding-ul care trebuie :|.... nu mai inteleg nimic

Vali

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:problema cu icoanele poi-urilor
« Răspuns #5 : Aprilie 14, 2009, 02:04:24 pm »
Am si eu o intrebare : cum se pot asocia automat icoanele la POI-uri. Am instalat POI-urile si noile icoane dar la fiecare POI ia implicit icoana cu globul. Exista o procedura de asociere automata sau trebuie fiecare POI editat ?Multumesc.

Zite747

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:problema cu icoanele poi-urilor
« Răspuns #6 : Aprilie 14, 2009, 06:19:47 pm »
Sincer sa fiu chestia asta cu POI-urile mi se pare ciudata. Am un pack mai vechi cu POI-uri pt igo8 si l-am folosit pana de curand si totodata am folosit si un fisier branding.zip cu icoanele personalizate. In momentul in care folderull Poi nu se mai afla direct in folderul Content, icoanele branduite nu mai actionau singure si trebuiau puse manual una cate una, lucru mai mult decat enervant la cate POI-uri exista pt romania....
Yo inca incerc sa-mi dau seama cum sa fac sa mearga ultimele poi-uri luate de pe acest site, sa fie citite de igo8 atunci knd sunt puse direct in content\\poi\\

Zite747

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:problema cu icoanele poi-urilor
« Răspuns #7 : Aprilie 14, 2009, 09:32:22 pm »
Stie cineva cum as putea crea un fisier tip ".poi" care sa contina ce fisiere tip ".kml" doresc?

dorin

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 142
  • Karma: +3/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:problema cu icoanele poi-urilor
« Răspuns #8 : Aprilie 15, 2009, 08:21:49 am »
Nu cred ca poti crea un fisier POI.Insa poti crea un UPOI (user.upoi).Insa e mult de munca in excel , dar se merita. Unul din avantaje fiind ca este editabil adica poti introduce telefon , adresa etc.
Ca si idee: Exporti kml-urile in  format txt( sau asc) , apoi incarci in exel avand grija ca la conversie fiecare sa aiba coloana lui , apoi trebuie sa adaugi bare verticala |  la greu si la final sa le numerotezi . Ca sa intelegi mai bine uita-te la un fisier upoi care contine cateva inregistrari.
E ceva de munca insa se merita .

Zite747

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:problema cu icoanele poi-urilor
« Răspuns #9 : Aprilie 15, 2009, 11:49:05 am »
Multumesc pt raspuns :D. Acuma sa vad dak pot sa fac cva :D

Vali

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:problema cu icoanele poi-urilor
« Răspuns #10 : Aprilie 15, 2009, 03:48:50 pm »
Eu am incercat cu www.poieditor.com. Se introduce fisierul de tip kml si se export fisierul de tip upoi. Partea frumoasa e ca se pot concatena mai multe fisiere ( se bifeaza si se introduc pe rand toate fisierele de tip klm ). Am convertit un fisier din klm in upoi insa nu l-am verificat pe IGO8 . O sa incerc sa vad daca asociaza corect icoanele.

dorin matei

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:problema cu icoanele poi-urilor
« Răspuns #11 : Iulie 13, 2009, 10:03:45 pm »
ddf a scris:
Citat
http://www.pdiromania.ro/forum/probleme/deficiente-igo8.html?limitstart=20

La mine nu merge rezolvarea asta.
Am asociat imagini cu POI-urile dar cand ma uit pe harta nu le vad decat imaginea default cu globul pamantgesc albastru. Ma poate ajuta cineva va rog ?

 

(c) 2006-2011 pdiromania.ro - radare fixe, camere de supraveghere, radare mobile, detectoare radar, staţii radio CB
Lista radarelor fixe din România - Harta radarelor fixe din România - Tipurile radarelor fixe din România