Autor Subiect: Braşov (BV) - radare fixe noi  (Citit de 9980 ori)

claudiu

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 51
    • Yahoo Instant Messenger - kelupuya6662
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Braşov (BV) - radare fixe noi
« : Martie 20, 2009, 03:47:04 pm »
La intrarea in Brasov dinspre Sf.Gheorghe am observat un stalp pt. radar.o sa atasez o poza cu coordonatele aproximative.

Observatii. Radarul de la Hadareni ar trebui mutat cam cu 120m mai spre Mures,iar cel de la Vanatori cam cu 150m spre Sighisoara.

Ma tot chinui sa dau update la poza o sa scriu coordonatele: 45°40'43.57"N      25°39'11.00"E

Aurelian

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 35
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:Braşov (BV) - radare fixe noi
« Răspuns #1 : Martie 20, 2009, 10:25:45 pm »
"S- au instalat radare pe arterele principale de circulaţie din Braşov. Deşi locaţiile acestora nu au fost confirmate oficial vă putem spune unde vă “pândesc” acestea.

Un radar se află la Centrul comercial Schneid,stâlpul nr. 13 al Electrica, chiar la intrarea în curtea centrului comercial; un altul este amplasat pe strada Hărmanului, între Podul Triaj şi Pasajul Fundătura Hărmanului, pe partea dreaptă de mers spre Sfântu Gheorghe, la 100 de metri înainte de societatea Sere Pepiniere CFR; alte două radare se află pe strada Saturn – primul în direcţia Complexul Mare – Gemenii, pe partea dreaptă, în dreptul imobilului cu numărul 11, iar al doilea, în dreptul Şcolii Generale nr. 10, de lângă Complexul Orizont 3000; cel de-al cincilea radar se află în Dârste, la Fabrica de bere, pe partea dreaptă, în dreptul societăţii IATSA SA
."

sursa

Vlad

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 1356
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
« Răspuns #2 : Martie 21, 2009, 09:41:29 am »
mona4cla a scris:
Citat
La intrarea in Brasov dinspre Sf.Gheorghe am observat un stalp pt. radar.o sa atasez o poza cu coordonatele aproximative.

Observatii. Radarul de la Hadareni ar trebui mutat cam cu 120m mai spre Mures,iar cel de la Vanatori cam cu 150m spre Sighisoara.

Ma tot chinui sa dau update la poza o sa scriu coordonatele: 45°40'43.57"N      25°39'11.00"E

Multumesc pentru semnalare.

Coordonatele convertite in sistem zecimal sunt : 45.6787694, 25.6530556

http://www.pdiromania.ro/forum/proiecte-monitorizare-trafic/radare-fixe-in-orasul-brasov.html

Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

claudiu

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 51
    • Yahoo Instant Messenger - kelupuya6662
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
« Răspuns #3 : Martie 22, 2009, 02:15:06 am »
am cules coordonatele exacte ale stalpului din intrarea Brasov dinspre Sf.Gheorghe.
N45.6789319 E25.6536979

Easy Rider

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 19
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
« Răspuns #4 : Martie 22, 2009, 08:39:00 pm »
"altul este amplasat pe strada Hărmanului, între Podul Triaj şi Pasajul Fundătura Hărmanului, pe partea dreaptă de mers spre Sfântu Gheorghe"

Pe sensul de mers spre Sf. Gheorghe nu se afla nimic. De trei zile belesc ochii si merg cu 40 pe prima banda, dar n-am vazut nici-un stilp montat.
Pe sensul de mers catre Sf. Gheorghe - Brasov se afla un stilp, la cca. 100 metri de la benzinaria Martax.
Va tin la curent cind se vor monta camerele. Pe stilpurile din judetul Covasna inca nu s-a montat nimic, desi stilpii au fost plantati de mai bine de 3 luni.

Vlad

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
« Răspuns #5 : Martie 23, 2009, 03:14:56 pm »
mona4cla a scris:
Citat
am cules coordonatele exacte ale stalpului din intrarea Brasov dinspre Sf.Gheorghe.
N45.6789319 E25.6536979

Pe ce sens este instalat? Brasov - Sf. Gheorghe sau invers?
Ce limita de viteza este in zona? Este considerat ca fiind in localitate sau afara?

Multumesc
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

Easy Rider

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
« Răspuns #6 : Martie 23, 2009, 04:02:09 pm »
E pe sensul Sf. Gheorghe-Brasov. Este in oras, limita 50km/h

Vlad

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
« Răspuns #7 : Martie 24, 2009, 09:46:51 am »
fezo a scris:
Citat
E pe sensul Sf. Gheorghe-Brasov. Este in oras, limita 50km/h

Multumesc pentru clarificari.
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

Doru APOSTOLESCU

• Moderator
  • Full Member
  • Mesaje postate: 114
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
« Răspuns #8 : Martie 27, 2009, 10:12:27 am »
Am primit următoarea semnalare de la vali g

Citat
pe Harmanului cred ca s-a renuntat, deocamdata, la una din cele doua camere - nu am vazut nimic, probabil va fi pe undeva prin zona intersectiei cu strada Fundatura Harmanului.
Cealalta va fi pe dreapta, pe sensul de mers spre Brasov  si are coordonatele N 45.67881 x E 25.65360, limita 50 km/h, e la nivel de stalp.

Pe Calea Fagarasului camera are coordonatele N 45.66210 x E 25.53891, limita 50 km/h, pe partea dreapta pe sensul de intrare in Brasov, la nivel de stalp.
Administrator site SpeedCams România (http://speedcams.tehnoplus.net)

Easy Rider

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
« Răspuns #9 : Aprilie 09, 2009, 05:46:32 pm »
Atentie, astazi a fost montat si radarul pe stilpul deja existent la intrarea in Brasov dinspre Sfintu Gheorghe. Este functional!

dondb

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
« Răspuns #10 : Aprilie 12, 2009, 02:54:06 pm »
In 12.04 par in Brasov doar 5 functionale ( K maxim ) :

- doua pe Calea Bucuresti la IATSA (sens Bv langa Suzuki si sens Buc dupa FIAT AutoBrescia),
- doua pe Saturn ( la sc. 100 intre Complexu Mare si Ardealu, si dupa statia RAT intre Complexu M si Gemenii), si
- una pe Harmanului ( intre Martax si Triaj, langa pepiniera).

E de negasit a doua pe Harmanului; langa Schneid e doar un stalp, fara cutia din imagine specifica CODEC    

Easy Rider

• Newbie
  • *
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
« Răspuns #11 : Aprilie 23, 2009, 05:50:56 pm »
Azi am observat o groapa cam de marimea unui soclu de beton pentru radar CODEC la iesirea din Brasov spre Sfintu-Gheorghe. Probabil se pregateste terenul pentru un nou radar fix, de data asta pentru sensul celalalt. Groapa se afla la distanta de cca. 200m de radarul deja functional de pe sensul cealalt.

Vlad

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
« Răspuns #12 : Aprilie 23, 2009, 08:52:04 pm »
fezo a scris:
Citat
Azi am observat o groapa cam de marimea unui soclu de beton pentru radar CODEC la iesirea din Brasov spre Sfintu-Gheorghe. Probabil se pregateste terenul pentru un nou radar fix, de data asta pentru sensul celalalt. Groapa se afla la distanta de cca. 200m de radarul deja functional de pe sensul cealalt.

Multumim pentru semnalare. Va rog sa urmariti evolutia "gropi" si daca se instaleaza ceva sa faceti o poza.

Se pare ca o sa apara si cel de al doilea radar fix pe Harmanului.
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

horace

• Vizitator
« Răspuns #13 : Mai 04, 2009, 12:03:19 pm »
Camera de pe Calea Bucuresti, sens Bucuresti > Brasov cred ca nu este pozitionata bine, este putin mai inspre centru. Coordonatele ar fi: 45.62046 x 25.64893. Nu sunt foarte sigur, asa ca rog pe cineva din zona sa verifice.

Vlad

• Administrator
  • Hero Member
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
« Răspuns #14 : Mai 04, 2009, 01:44:27 pm »
horace a scris:
Citat
Camera de pe Calea Bucuresti, sens Bucuresti > Brasov cred ca nu este pozitionata bine, este putin mai inspre centru. Coordonatele ar fi: 45.62046 x 25.64893. Nu sunt foarte sigur, asa ca rog pe cineva din zona sa verifice.

Distanta intre coordonatele de mai sus si cele din baza de date este de doar 38m. Sunt precise sau sunt aproximate?
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

(c) 2006-2011 pdiromania.ro - radare fixe, camere de supraveghere, radare mobile, detectoare radar, staţii radio CB
Lista radarelor fixe din România - Harta radarelor fixe din România - Tipurile radarelor fixe din România