Autor Subiect: SPEEDCAMS UNGARIA  (Citit de 47797 ori)

kru3llho

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
  • Karma: +12/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:SPEEDCAMS UNGARIA
« Răspuns #15 : August 20, 2009, 05:06:03 pm »
Sunt un tip care se pricepe mai putin la calculatoare. Am rugamintea mare sa-mi spuneti si mie de unde descarc harta radarelor fixe din Ungaria ca nu imi dau seama si am nevoie mare de ea. MULTUMESC !

Asztalos Istvan

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • Karma: +3/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:SPEEDCAMS UNGARIA
« Răspuns #16 : August 20, 2009, 05:08:48 pm »
Daca nu te duci pe M0 si M1, nu prea ai de ce sa-ti faci griji :)

ADMIN EDIT : In fisierele de pe site, in folder-ul EU se afla si speedcams pentru Ungaria.

maricel

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:SPEEDCAMS UNGARIA
« Răspuns #17 : August 20, 2009, 06:09:30 pm »
harta efectiva nu iti ajuta prea mult dar vb predecesorului meu daca nu mergi pe M0 si M1 nu iti bate capul mai ales ca inaintea lor scrie mare "Video Kontroll". Ieri am venit de acolo si mai degraba ai grija la masinile politiei:angry: pentru ca la terminarea autostrazii  M3 spre Nyiregyhaza pe limitare de 60 era o duba alba a politiei cu ditamai tunul radar la care detectorul nu a zis nimik, marele meu noroc era ca in fata rula un Logan cu numere de ungaria care le stia meteahna si am scapat la limita.(banuiesc ca  radarul era Laser tipul ala prezentat mai sus de nu a zis nik detectorul).
Drum Bun

Asztalos Istvan

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • Karma: +3/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:SPEEDCAMS UNGARIA
« Răspuns #18 : August 20, 2009, 06:43:39 pm »
Pe M3 si M35 (M35 de la Debretin pana la M3, M3, autostrada pana la Budapesta), nu prea o sa intalniti radar, mai bine zis LASER (radar nu este pe autostrazi in Ungaria, puteti dezactiva toate benzile, in afara de LASER, in aceste situatii). De regula, politistii stau la limitari de 100 km/h (pe autostrazi). Unde sa va uitati? Sunt pasarele care trec asupra autostrazii, poate de acolo va pandesc, ori sunt intr-o parcare (loc de odihna pe autostrada) sau, in cazuri foarte rare, chiar la iesirile de pe autostrada, in intersectie.
Chiar daca te-au "prins", stai linistit ca NU O SA VINA amenda, daca nu ai fost oprit pe loc (de regula, ungurii nu ii mai opresc pe soferi, ci trimit amenda DIRECT ACASA!). Am umblat si eu de cateva ori in ultima vreme in Ungaria. Cea mai ideala solutie e sa ai o statie cb. TIR-uri romanesti o sa gasesti peste tot, de la Nyiregyhaza pana la Budapesta, de la Berettyoujfalu pana la Debretin, la Miskolc, etc. Cei care treceti granita la Bors sau Valea lui Mihai si vreti sa ajungeti rapid la Budapesta, va recomand autostrazile mai sus mentionate, respectiv M35 si M3.
Eu personal, am folosit atat detector radar, cat si statie cb in Ungaria, iar mi-au zis "colegii" romani (ungurii sunt la alta frecventa, nu le poti "prinde" ) ca-i liber (si la dus, si la intors). In asemenea conditii, puteam sa merg LINISTIT cu 160-180 km/h CONSTANT pe autostrada, iar 140-160 km/h unde nu era autostrada (de la granita pana la Berettyoujfalu). Pentru intrebari, nu ezitati sa postati pe forum :)
P.S. : Deja am trimis mail la colegul din Ungaria care ne furnizeaza toate informatiile, o sa avem informatii despre acea duba suspecta si modelul de laser folosit :)

Asztalos Istvan

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • Karma: +3/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:SPEEDCAMS UNGARIA
« Răspuns #19 : August 20, 2009, 10:42:00 pm »
Duba alba a politiei, in Ungaria, in actiune, cu laser-ul SCS-102, faimos, fiind unul NEDETECTABIL :
http://www.sebessegmeres.info/images/hmc474-01.jpg
Sau daca era radar, K-band (mai putin probabil), atunci trebuia ca radarul sa arate asa :
http://www.sebessegmeres.info/images/speedophot32.jpg

maricel

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:SPEEDCAMS UNGARIA
« Răspuns #20 : August 21, 2009, 02:31:27 pm »
confirm ceea ce a zis asztalos : duba alba prezentata este cea vazuta de mine si de care am "scapat " ca prin urechile acului.(era pentru prima oara in 3 ani cand imi venea sa arunc detectorul pe geamul masinii) pentru ca e un accesoriu inutil in fata acestui tip de radar:dry:

Asztalos Istvan

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • Karma: +3/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:SPEEDCAMS UNGARIA
« Răspuns #21 : August 21, 2009, 04:23:07 pm »
Cand veneam pe M3 dinspre Budapesta si am intrebat prin statie daca am "ceva" pe autostrada, un coleg mi-a spus ca pana la Nyiregyhaza e LIBER, dar acolo, chiar la capatul autostrazii, am un echipaj cu radar/laser. Ungurii care au chef sa incalce pedala de acceleratie (pentru ca au drumuri, autostrazi, nu ca noi...), isi iau un laser jammer performant, care blocheaza unda inclusiv a acestui laser "faimos", pana la 0 metri, astfel, politistii nu au cum sa-i prinda pe acesti vitezomani. Parerea mea, tot statia cb ramane cea mai buna solutie impotriva politiei rutiere, atat in tara, cat si in strainatate. Sa speram ca in perioada imediat urmatoare, antenele se vor inmulti pe masinile romanesti, astfel incat sa avem "o lupta castigata" cu politisti :)

Asztalos Istvan

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • Karma: +3/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:SPEEDCAMS UNGARIA
« Răspuns #22 : August 21, 2009, 10:21:09 pm »
Referitor la radarele fixe din Europa...un link mai mult decat interesant :
http://www.speedcheetah.com/scshop/page.php?&xPage=index_types_of_camera.html

kru3llho

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 30
  • Karma: +12/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:SPEEDCAMS UNGARIA
« Răspuns #23 : August 26, 2009, 07:26:05 pm »
Multumesc mult ADMIN !

G D

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:SPEEDCAMS UNGARIA
« Răspuns #24 : Septembrie 29, 2009, 12:37:40 am »
asztalos, nu stiu daca s-a mai spus sau nu pe forum:

folosirea detectoarelor de radar este legala (permisa) in Ungaria sau se sanctioneaza?

Asztalos Istvan

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • Karma: +3/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:SPEEDCAMS UNGARIA
« Răspuns #25 : Septembrie 29, 2009, 12:11:33 pm »
http://www.pdiromania.ro/forum/radare-fixe/respeedcams-ungaria.html#2127
Aici ai raspunsul, adica DA. Deci FOLOSIREA DTECTOARELOR RADAR in UNGARIA este PERMISA. Poti folosi si LASER JAMMER-ul, singurul stat din UE in care este permis asa ceva. Revenind la detectoare...au politistii unguri in dotare 25 de bucati de LASER, tip SCS-NJL 102, made in Hungary, care NU pot fi detectate de NICI UN DETECTOR RADAR, nici macar de V1 sau Bel Rx 65. In noiembrie 2009, o sa primeasca 50 de bucati de NJL-103, astfel, o sa aiba in dotare politistii unguri 75 de bucati de laser NEDETECTABILE.
Radare NU prea sunt in Ungaria, 3 radare in banda Ku, 6 in banda Ka si 9 in banda K, in total, in toata tara. Asadar, nu prea ai sansa sa intalnesti radar pe drumurile din tara vecina. Referitor la metoda de lucru a politistilor de peste granita... Se ascund mai nou in tufe, dupa copaci sau oriunde, numai sa nu le observi, de acolo iti masoara viteza. Pe autostrazi NU PREA sunt radare (laser, mai bine zis), in schimb, pe DN-uri e PLIN! Cateodata mai vin cu o duba de citroen alb, nemarcat, iar din spate iarasi te "supravegheaza"... MARE ATENTIE!
M-am interesat de la colegi romani, au zis ca se poate da spaga in Ungaria, suma variaza intre 10-20 de euro. Se pune in talon cand se cere si...atat.
Daca vrei viteza in Ungaria, e indicat sa ai o statie cb, astfel nu o sa ai probleme daca ai "colegi romani" pe drum.

razvan

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:SPEEDCAMS UNGARIA
« Răspuns #26 : Octombrie 13, 2009, 08:47:04 pm »
Ce este o statie CB. ca nu prea stiu ?

Asztalos Istvan

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • Karma: +3/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:SPEEDCAMS UNGARIA
« Răspuns #27 : Octombrie 13, 2009, 09:08:08 pm »
Mai bine iti arat niste poze, apoi explic : de ex. : http://www.mydigitallife.info/wp-content/uploads/2008/02/cobra-bt.jpg
+ o antena pe masina, de ex asa : http://images01.olx.ro/ui/1/65/41/14606441_1.jpg
Eu mi-am instalat recent asa ceva pe masina. CB = Citizen Band, 27 MHZ. Ai mai multe canale, pe care le poti folosi fara autorizatie : de ex. canalul 22 FM, care e folosit de TIR-istii romani si nu numai :)
Avand asemenea statie cb, ai toate informatiile din trafic, din timp, fara sa ai "surprize" neplacute la urma. Stii de ex. de la 100 de km incolo, ce ai pe drum. O statie de nivel mediu bate cam la 10 km in conditii normale, suficient ca sa-i "strigi" pe colegii din trafic pentru info. Merge faza si in Ungaria, iti zic de ex. pana la Budapesta, ce ai pe drum. Si...informatiile se actualizeaza continuu...de ex. daca fiecare "coleg" din trafic are 10 km acoperire (unii au chiar si mai mult, cu statii performante sau amplificatoare), 10 tir-uri acopera 100 de km de drum. Daca se misca, se modifica ceva, imediat, informatia se raspandeste ca glontul si astfel, afli in timp util situatia din trafic.
Cat te costa? Aparat acceptabil + antena buna + montat...cam la 600 de RON, total, deci mai ieftin ca un detector radar...

Asztalos Istvan

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • Karma: +3/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:SPEEDCAMS UNGARIA
« Răspuns #28 : Octombrie 21, 2009, 11:37:47 am »
Asa actioneaza politistii unguri pe autostrazile din Ungaria :

Filmarea e facuta de un sofer de TIR ungur, dar asemenea practici, metode, intalnim si pe autostrada M3, de exemplu, ranzitata de multi romani... Nu numai ca te iau de pe pod, iti masoara viteza DIN SPATE!

Asztalos Istvan

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • Karma: +3/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:SPEEDCAMS UNGARIA
« Răspuns #29 : Decembrie 25, 2009, 03:22:57 pm »
Daca aveti cumva drum prin Ungaria, e indicat ca, mai inainte, sa aruncati o privire pe lista urmatoare : http://sebessegmeres.info/radar.php
Aici aveti inclusiv poze despre majoritatea masinilor de politie, nemarcate si marcate, care masoara viteza de deplasare pe teritoriul tarii vecine. O noutate : chiar daca aveti statie cb, nu va bazati pe ea, avand in vedere ca aceste masini nu pot fi observate de cei care nu trec zilnic pe o anumita ruta din Ungaria, iar au aparut 25 de bucati de laser-e noi (NJL SCS-103) care, impreuna cu SCS-102 (50 de bucati) sunt NEDETECTABILE. Mai nou, politistii din tara vecina, te iau din spate, ca sa-i prinda inclusiv pe cei cu laser jammer + motociclisti. Laser din modelele mai sus mentionate intalniti teoretic doar in orase, eventual sate, dar in nici un caz nu pe autostrazi. Deci mare atentie! In legatura cu amenzile de circulatie...am auzit ca a primit careva din Ungaria o amenda usturatoare de radar... Oficial, nu mi s-a confirmat deocamdata nimic...

 

(c) 2006-2011 pdiromania.ro - radare fixe, camere de supraveghere, radare mobile, detectoare radar, staţii radio CB
Lista radarelor fixe din România - Harta radarelor fixe din România - Tipurile radarelor fixe din România