Autor Subiect: poate cineva din Buzau sa-mi raspunda?  (Citit de 6474 ori)

ionescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
poate cineva din Buzau sa-mi raspunda?
« : Mai 17, 2009, 11:01:17 am »
am si eu o intrebare pentru cineva care se pricepe sau care sta in buzau si cunoaste zona zilele trecute ma aflam prin oras prin Buzau si ma indreptam de la fabrica de bere spre Brasov cine stie traseul cand a inceput sa ma avertizeze detectorul de radar o portiune mare de drum de la fabrica de bere pana aproape de statia peco ,m-am tot uitat in zona sa vad ce e dar nu am descoperit nimic si chioar m-am mirat gandindu-ma ca a oinceput sa o ia razna.A mai patit cineva asa?

sandu mugurel

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 1
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:poate cineva din Buzau sa-mi raspunda?
« Răspuns #1 : Mai 17, 2009, 08:01:48 pm »
da

ionescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:poate cineva din Buzau sa-mi raspunda?
« Răspuns #2 : Mai 17, 2009, 09:03:58 pm »
si ce poate sa fie in zona aia ca eu oricat de mult m-am uitat nu am vazut nimic suspect acolo.

Asztalos Istvan

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 83
  • Karma: +3/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:poate cineva din Buzau sa-mi raspunda?
« Răspuns #3 : Mai 17, 2009, 09:52:20 pm »
Mie de ex. Bel-ul 995, antena S7 cateodata simte detectoarele radar mai slabute, sau in unele cazuri, si pentru telefonul mobil urla, daca-l folosesc, in anumite locuri...Nu stiu de ce.

laurentiu anton

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +1/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:poate cineva din Buzau sa-mi raspunda?
« Răspuns #4 : Mai 18, 2009, 07:45:47 am »
Salut.
Pe str. Transilvaniei, pe sensul de mers de la iesire in spre centru este un radar fix cu display de afisare a vitezei. Intr-o perioada stiam ca sunt filmate masinile iar datele inregistrate ajungeau la Politie. Nu mai stiu daca se mai monitorizeaza in prezent insa display-ul de afisare a vitezei este in continuare acolo si e functional. Intr-o perioada au fost montate pe stalpi multe camere pe ambele sensuri de la intrare, un proiect de monitorizare, de la reprezentanta Skoda pana la acel display de inregistrare a vitezei (vorbim de sunsul de intrare in oras spre centru). Insa sunt doar false momentan.
Drumul e atat de prost incat nu ai cum sa mergi prea tare. Se pare ca aceasta e solutia in Romania pentru limitarea vitezei. Si suntem campioni. :laugh:
Stima tutuor, astept poate un raspuns mai exact de la cineva ce are date tehnice si concrete, nu doar empirice.

Vlad

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1356
  • Karma: +213/-2
    • Yahoo Instant Messenger - pdi_romania
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:poate cineva din Buzau sa-mi raspunda?
« Răspuns #5 : Mai 18, 2009, 09:20:15 am »
Panourile care afiseaza viteza nu sunt radare fixe.

Camerele de supraveghere nu pot masura viteza.
Harta radare fixe aici
Lista radare fixe aici

ionescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:poate cineva din Buzau sa-mi raspunda?
« Răspuns #6 : Mai 21, 2009, 11:28:51 pm »
Tot nu m-am lamurit pana la urma ce se gaseste in zona aceea de face detectorul de radar sa o ia razna.

laurentiu anton

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +1/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:poate cineva din Buzau sa-mi raspunda?
« Răspuns #7 : Mai 22, 2009, 09:50:47 am »
Sincer am inceput si eu sa devin curios.
Fiind din Buzau eram obisnuit sa incetinesc pe respectivul sector de drum. Initial radarul fix + panoul (am precizat de la inceput asta, ca sunt doua disticte, nu am facut nici o confuzie) au fost la prima intersectie pana in rondul de la Carrefour in sensul spre Maracineni. Atunci aveam informatii sigure ca se dau amenzi pentru viteza de catre Politie. Ulterior tot sistemul a fost mutat in locatia despre care discutam.
Si de aici intreaga speta.
Mie imi indica si GPS-ul (nu am urmarit exact daca e camera fixa sau radar fix) si imi suna si detectorul radar cu semnal la maxim (am un Beltronics RX65e).

Poate cineva de la admin ne-ar putea spune ce e exact acolo decat ce e aia camera si ce e aia radar. ;)
Intre timp o sa incerc si eu sa aflu de la cineva din Politie din Buzau. Voi reveni.
Stima tuturor. Multumiri celor ce administreaza site-ul. E foarte util.

Doru APOSTOLESCU

  • Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Mesaje postate: 114
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:poate cineva din Buzau sa-mi raspunda?
« Răspuns #8 : Mai 22, 2009, 10:03:46 am »
kcrysty a scris:
Citat
am si eu o intrebare pentru cineva care se pricepe sau care sta in buzau si cunoaste zona zilele trecute ma aflam prin oras prin Buzau si ma indreptam de la fabrica de bere spre Brasov cine stie traseul cand a inceput sa ma avertizeze detectorul de radar o portiune mare de drum de la fabrica de bere pana aproape de statia peco ,m-am tot uitat in zona sa vad ce e dar nu am descoperit nimic si chioar m-am mirat gandindu-ma ca a oinceput sa o ia razna.A mai patit cineva asa?


Pe porţiunea dintre fabrica Ursus şi ieşirea din oraş sunt 2 locaţii care emit semnal în K, showroom-ul Skoda şi benzinăria Petrom. Drumul respectiv a fost astfaltat de curând şi e posibil să se mai stea pe acolo cu un radar mobil, deşi destul de rar, de obicei stau în weekend în preajma Safety Radar-ului.
O altă sursă de K poate veni de la alte detectoare de radar de joasă calitate/vechi sau de la echipamente radio ieşite din parametrii.
Administrator site SpeedCams România (http://speedcams.tehnoplus.net)

ionescu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 5
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:poate cineva din Buzau sa-mi raspunda?
« Răspuns #9 : Mai 22, 2009, 11:15:49 am »
deci nu e vorba despre locatia dintre fabrica Ursus si iesirea pe varianta spre Buscuresti ci e iesirea din oras spre Brasov si acolo nu e asfaltat drumul ,e asfalt vechi de te legeni toata ziua cu masina si semnalul este asa cum spunea si cineva de mai sus destul de puternic eu avand un detector Bytrex in banda K e semnal si are o portiune mare de drum semnal puternic aproximativ vreo 3 km.Este un fenomen cam ciudat ce se intampla acolo.

laurentiu anton

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 4
  • Karma: +1/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:poate cineva din Buzau sa-mi raspunda?
« Răspuns #10 : Mai 22, 2009, 11:29:39 am »
Eu ma refer in primul rand la zona in care este si panoul ce afiseaza viteza de rulare. Doar asta e acolo?

Doru APOSTOLESCU

  • Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Mesaje postate: 114
  • Karma: +0/-0
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:poate cineva din Buzau sa-mi raspunda?
« Răspuns #11 : Mai 22, 2009, 11:38:03 am »
În mesajul iniţial tu te-ai referit la:

"de la fabrica de bere spre Brasov" şi "o portiune mare de drum de la fabrica de bere pana aproape de statia peco"

Eu ţi-am răspuns cu privire la:

"Pe porţiunea dintre fabrica Ursus şi ieşirea din oraş". Showroom-ul Skoda NU se afla pe şoseaua de centură către Bucureşti.

Adică exact la ce te-ai referit tu, sensul Buzău-Braşov, de la pod/fabrică către benzinăria Petrom de la ieşirea din oraş.

Semnalul puternic în K acolo nu provine de la nici un radar, acelaşi fenomen se întâmplă din când în când şi în interiorul oraşului, atât în centru cât şi în alte cartiere, în mod sigur e vreun echipament radio mai neortodox care are vreo armonică ce pică în banda K.

În acea zonă se aşează foarte rar radare mobile şi altfel de camere în Buzău nu sunt. Şi nici nu se întrevăd în viitor să fie, având în vedere situaţia actuală a camerelor fixe...
Administrator site SpeedCams România (http://speedcams.tehnoplus.net)

Dumitru Vasile

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 6
  • Karma: +0/-0
    • Yahoo Instant Messenger - vasiledtr
    • Vezi Profilul
    • Adresa de email
Re:poate cineva din Buzau sa-mi raspunda?
« Răspuns #12 : Mai 22, 2009, 09:19:25 pm »
Nu , nu este nimic ciudat este un dispozitiv de masurat viteza in banda k cum este acelea cu afisaj pe care-l gasiti intre arcul de triumpf si casa presei libere. Nu este nici un pericol de amenda.

 

(c) 2006-2011 pdiromania.ro - radare fixe, camere de supraveghere, radare mobile, detectoare radar, staţii radio CB
Lista radarelor fixe din România - Harta radarelor fixe din România - Tipurile radarelor fixe din România