Am achizitionat un gps GARMIN nuvi 255w de la ALTEX acum cateva zile. Am achizitionat acest model mai scump cu convingerea ca o sa am ceva care va functiona perfect.
Dupa ce l-am testat cateva zile pe strazile pe care le cunosc am constatat cateva lucruri:
- daca vreau sa merg de la Galati (micro18) la Sendreni conform gps-ului am de facut 60 km (trebuind sa merg prin Slobozia Conachi – Independenta – Sendreni). Este drum direct Sendreni pe la iesirea din oras (zona Catusa), acesta apare si pe harta gps fiind de numai 10 km.
- daca vreau sa merg de la Galati (micro18) la Braila conform gps-ului am de facut 80 km (trebuind sa merg prin Slobozia Conachi – Independenta – Sendreni - Braila). Este drum direct Braila pe la iesirea din oras (zona micro 20, micro 21), acesta apare si pe harta gps fiind de numai 15 km.
Problema mea nu este zona Galati pentru ca o cunosc destul de bine, insa ma intreb daca si restul tarii merge asa o sa am probleme serioase si numai economie nu as face. Totusi am dat destui bani pe el si am pretentia sa mearga bine.
Am revenit la magazin si am incercat un alt aparat garmin 255w si a prezentat aceleasi erori cu aparatul meu.
Mentionez ca am selectata numai harta pentru Romania (road 2008) conform indicatiilor garmin.
Spuneti-mi va rog daca trebuia sa bag o anumita setare a aparatului sa mearga cum trebuie sau ce fel putem remedia problema mea?
Va multumesc!